Naukowcy podejrzani o korupcję przy realizacji i finansowaniu grantów na badania – wyłudzono ponad 2 miliony złotych

kasa 4.jpg

Nawet do 10 lat pozbawienia wolności może grozić dwóm naukowcom z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, zatrzymanym przez funkcjonariuszy Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, a podejrzanym o korupcję przy realizacji i finansowaniu grantów. Zatrzymanym zarzuca się to, że w latach 2001 – 2015 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej umożliwili nieprawidłowe rozdysponowanie środków finansowych w kwocie około 2,2 miliona złotych, przeznaczonych na projekty badawcze.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, prowadzą w związku z podejrzeniem o korupcję, śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Legnicy dotyczące nieprawidłowości przy realizacji i finansowaniu grantów w Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Przestępstwo miało polegać na przekroczeniu uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Zebrany do chwili obecnej materiał dowodowy wskazuje na to, że naukowcy Akademii Górniczo Hutniczej pozyskiwali dla jednego z wydziałów akademii granty na badania naukowe w wysokości od około 280 tys. do 500 tys. złotych. W przedmiotowej sprawie policjanci Wydziału dw. z Korupcją z dolnośląskiej komendy zatrzymali 2 osoby – pracowników uczelni, podejrzanych o nielegalny proceder.

Jak wynika z ustaleń, zatrzymani naukowcy do wykonania poszczególnych umów grantowych wyznaczali kolejne zaufane osoby z grona znajomych lub rodziny, które nie posiadały żadnych kwalifikacji do prowadzenia badań naukowych. W efekcie opracowania naukowe były kompilacją różnych zebranych prac, m.in. wykorzystywanych w przeszłości w innych grantach. Pieniądze za rzekomo zrealizowane projekty, wpływały na konta zaufanych osób.
Obaj zatrzymani mężczyźni podejrzani są o to, że w latach 2001 – 2015 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej umożliwili nieprawidłowe rozdysponowanie środków finansowych w kwocie około 2,2 miliona złotych, które przeznaczone były na projekty badawcze, działając na szkodę Ministerstwa Nauki i Informatyzacji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Nauki oraz Komitetu Badań Naukowych.

Wymienieni, którzy zostali doprowadzeni do prokuratury, czyniąc sobie z tego procederu stałe źródło dochodu, wprowadzali wymienione urzędy i instytucje w błąd, co do osób zatrudnionych do badań, kwalifikacji i kompetencji tych osób, czy też weryfikacji wykonanych prac. Obaj zatrzymani usłyszeli już zarzuty w tej sprawie.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są też dalsze zatrzymania. Obecnie zatrzymanym osobom, za zarzucane im czyny, grozić może kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. To już trzecie śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu dotyczące nieprawidłowości przy rozliczaniu grantów w środowisku naukowym. Wcześniejsze sprawy dotyczyły naukowców z Politechniki Wrocławskiej.

źródło: KP Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ