Ostatnie prace przed otwarciem „Breast Unit”

foto: umwd.dolnyslask.pl

W Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu zakończyliśmy budowę pierwszego w regionie Centrum Chorób Piersi – „Breast Unit”. Jego integralną częścią jest „Strefa Różowej Wstążki – specjalne miejsce przeznaczone dla Kobiet, które będą zgłaszały się na badania profilaktyczne dotyczące raka piersi. W spotkaniu z dziennikarzami, którzy jako pierwsi mogli zobaczyć jak wygląda nowy oddział „Breast Unit” na krótko przed jego otwarciem dla pierwszych pacjentek udział wziął Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski oraz Dr hab. Adam Maciejczyk, Dyrektor DCO i Prof. Rafał Matkowski, kierujący oddziałem „Breast Unit”.

– Kończymy ostatnie prace w Breast Unit. Supernowoczesny oddział będzie symbolem nowego podejścia do leczenia nowotworów na Dolnym Śląsku. Tworzymy miejsce przyjazne kobietom i dostępne – ośrodek, w którym od diagnozy do operacji raka piersi będzie mijało maksymalnie 14 dni – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa odpowiedzialny za dolnośląską służbę zdrowia.

Centrum Chorób Piersi „Breast Unit” będzie wyposażone w najnowocześniejsze aparaty do mammografii. Na parterze – właśnie w Strefie Różowej Wstążki – badania profilaktyczne będą wykonywane cyfrowym mammografem najnowszej generacji. Na drugim piętrze do dyspozycji pacjentek będzie znajdował się aparat z funkcją tomosyntezy wraz z biopsją oraz możliwością wykonania mammografii z kontrastem. Aparat ten będzie służył diagnostyce u kobiet z podejrzeniem raka piersi. DCO jako jedyny i pierwszy ośrodek medyczny na Dolnym Śląsku będzie dysponował tak zaawansowanymi mammografami. Koszt aparatów to około 3 mln zł.

Centrum Chorób Piersi – Breast Unit to nie tylko nowy budynek, to przede wszystkim nowy system leczenia nowotworów piersi. Polega on na kompleksowym podejściu na wszystkich etapach choroby: od diagnozy i konsultacji interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, po operację, radioterapię, chemioterapię, wsparcie fizjoterapeuty i psychologa, aż do kontroli po całym procesie terapeutycznym.

Pacjentką od początku zajmować się będzie zespół specjalistów: chirurg onkolog, radiolog, onkolog kliniczny, radioterapeuta, patomorfolog, fizjoterapeuta i psycholog. W takim systemie pacjentka z podejrzeniem raka piersi powinna w ciągu kilku tygodni mieć potwierdzoną diagnozę i ustalony plan kompleksowego leczenia. Dlatego w nowym Centrum Chorób Piersi w DCO zapewnimy szybsze leczenie – od momentu zakończenia diagnostyki pogłębionej do operacji minie nie więcej niż 14 dni.

– Leczenie w jednym miejscu i przez najlepiej przygotowanych do tego lekarzy zapewnia wysoką skuteczność terapii w optymalnym czasie i komforcie – mówi prof. Rafał Matkowski, chirurg onkolog, szef Centrum Chorób Piersi – Breast Unit w DCO.

W nowym budynku mieści się m.in. oddział szpitalny z komfortowymi salami dla pacjentek, poradnia z gabinetami zabiegowymi i konsultacyjnymi oraz dział diagnostyki obrazowej i małoinwazyjnej chorób piersi.

– Nowoczesny sprzęt do diagnostyki raka piersi, m.in. automatyczne USG, jakim będzie dysponowało Centrum Breast Unit, zwiększa szanse wykrycia choroby. Należy podkreślić, że system leczenia w tego typu oddziałach, gdzie to lekarze różnych specjalności przychodzą do pacjentki, a nie odwrotnie, daje najlepsze wyniki jeśli chodzi o skuteczne leczenie raka piersi – dodał Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

Oddział „Breast Unit” w Dolnośląskim Centrum Onkologii będzie największym i najnowocześniejszym w Polsce szpitalem wykonanym w systemie modułowym o powierzchni około 2,5 tys m kw. Wartość inwestycji to blisko 25 mln złotych.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ