10.LECIE OŚRODKA „PAMIĘĆ I PRZYSZŁOŚĆ”

Foto Janusz Wolniak

Właśnie upłynęło 10 lat od utworzenia Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Przewodniczący Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” Kazimierz Kimso podczas uroczystości jubileuszu w Centrum Historii „Zajezdnia” podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Ośrodka. Podkreślił, że jest to szczególne miejsce dialogu, z którego wszyscy możemy być dumni.

Dyrektor Ośrodka Marek Mutor przypomniał śp. Michała Haniszewskiego, który był opiekunem votów z Alei Pracy i tego krzyża wiszącego na Zajezdni.

Mutor przypomniał też innych świadków historii, ważnych dla Ośrodka – Jerzego Woźniaka i Tomasza Surowca. Dziękował współpracownikom i mieszkańcom Wrocławia i Dolnego Ślaska tłumnie odwiedzających wystawy i przynoszących pamiątki. Obiecał jednocześnie dalszy rozwój Ośrodka. Z dumą mówił o symbolicznym fakcie, że powierzchnia wystawiennicza to 1980 metrów kwadratowych.

W uroczystości brał udział także prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, zaznaczając że to jest miejsce, gdzie zaczęła się „Solidarność”.

Europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski podkreślił, że nie byłoby tego miejsca, gdyby nie potencjał  dolnoślązaków. Uwypuklił też stwierdzenie, że Zajezdnia to miejsce sprawiedliwej oceny historii.

W trakcie uroczystości przedstawiciel ministerstwa kultury odczytał też gratulacyjne pismo ministra Selina, a wicedyrektor Kucharski opisał program pilotażowy dotyczący promocji regionalnych izb pamięci. Z dwoma stowarzyszeniami doszło też do podpisania porozumienia na scenie.

Na zakończenie zebrani obejrzeli występ grupy teatralnej pt. Impresje nt. Wrocławia”.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ