Światowy Dzień Nerek – próba ukazania konsekwencji braku dbania o zdrowie

domena publiczna

Coraz większa liczba Polaków ma problemy z nerkami. Aż 95 proc. ludzi, umiera z powodu niewłaściwej lub zbyt późnej diagnozy. Obchodzony wczoraj „Światowy Dzień Nerek”, miał na celu uświadamianie społeczeństwa o konsekwencjach braku dbania o zdrowie.

Obecnie 4,5 miliony Polaków cierpi z powodu chorób nerek, które w ukryciu  rozwijają się przez wiele lat. Skutkiem nierozpoznanego na wczesnym etapie problemu zazwyczaj jest konieczność dializ.

Profesor Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii podkreśla, że dializowanych jest coraz więcej pacjentów.

– Takich ludzi jest w tej chwili w Polsce 20 tysięcy. Co roku 4 do 5 tysięcy ludzi spotyka taki los, tylko i wyłącznie dlatego, że nie wystarczająco szybko, wykryto u nich chorobę nerek – mówił specjalista leczenia nerek,

Najczęstsze objawy nieprawidłowego funkcjonowania nerek to: osłabienie, senność, niski poziom hemoglobiny i anemia. Należy pamiętać, że nawet w bardzo zaawansowanym stadium, choroby nerek często nie dają żadnych objawów.

– Kamica w układzie moczowym i zakażenie układu moczowego dają objawy, natomiast same choroby nerek, przewlekłe choroby nerek, nie dają najczęściej żadnych objawów. W związku z tym mamy złudzenie, że jesteśmy zdrowi – zaznaczył profesor.

Dolegliwości nerek często spowodowane są otyłością, używkami oraz dietą bogatą w sól i fosforany. Doktor Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych podkreśla, że zły wpływ na zdrowie mają również leki przeciwbólowe.

W tym momencie te leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, które są dostępne bez recepty, niszczą nerki. (…) Przyjmowane powiedzmy przez kilka czy kilkanaście dni, kilka tabletek dziennie, mogą uszkodzić nerki – powiedziała dr Iwona Mazur.

Okresowe badania mogą nas uchronić przed poważnymi problemami związanymi z nerek.

Profesor Tomasz Liberek zachęca do regularnego wykonywania ogólnego badania moczu.

– Badanie ogólne moczu powinno być wykonywane w sposób powtarzalny, a z drugiej strony konieczna jest kontrola ciśnienia tętniczego – podkreślał  profesor Liberek.

Choroby nerek są często pochodną chorób cywilizacyjnych: cukrzycy nadciśnienia tętniczego, złego stylu odżywiania.

Źródło: Radio Maryja

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ