Czy bursztyn zostanie uznany za kopalinę?Prof. Mariusz Orion Jędrysek: złoża bursztynu powinny korzystać z ochrony prawnej

bursztyn.jpg

W ustawie zostanie określone, do kogo złoża bursztynu powinny należeć i z jakiej formy ochrony powinny korzystać. Wedle istniejących przepisów, znacznie lepszą ochronę złożom przyznaje własność górnicza. Złoża tych surowców, które objęte są prawem własności Skarbu Państwa, stanowią ogólnie rozumiane dobro narodowe – powiedział w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Główny Geolog Kraju, prof. Mariusz Orion Jędrysek.

W rozmowie z portalem nettg.pl, Jędrysek zwraca uwagę na pewne zmiany prawne, które należy poczynić w związku ze złożami bursztynu bałtyckiego w Polsce. Jego zdaniem, bursztyn, będący jednym z symboli i wizytówek Polski, powinien być traktowany z taką samą uwagą, jak pozostałe kopaliny, ważne z punktu widzenia gospodarki i pozycji geopolitycznej. Głównym problemem jest fakt, że tylko niewielki procent będącego w obrocie rynkowym bursztynu jest pozyskiwany legalnie.

– To główne, ale nie jedyne powody, dla których ustawodawca powinien przyjrzeć się bursztynowi indywidualnie, a nie jak obecnie – jako jednemu z rodzajów kamieni ozdobnych. Nie można wartego kilka tysięcy złotych za kilogram surowca porównać ze zbieranymi do celów kolekcjonerskich kamieni półszlachetnych czy ozdobnych. (…) Stawki eksploatacyjne zupełnie nie odzwierciedlają rzeczywistości rynkowej, ani podażowo-popytowej, a ni geologiczno-mineralogicznej – powiedział portali nettg.pl prof. Mariusz Orion Jędrysek.

Realne jest, że bursztyn zostanie uznany za kopalinę oraz ustalona będzie wysokość opłaty eksploatacyjnej. Jędrysek podkreśla jednak, że ustalenie właściwej opłaty gruntownych analiz, przede wszystkim z uwagi na zróżnicowanie cen zbytu bursztynu bałtyckiego. Główny Geolog Kraju podkreśla również znaczenie takiego rozwiązania dla Skarbu Państwa oraz przedsiębiorców-bursztynników.

Źródło: nettg.pl / Telewizja Republika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ