Czy Wrocław wybuduje nowe mieszkania socjalne?Jerzy Sznerch: Nie ma polityki mieszkaniowej

fot. Google Street View / zdjęcie ilustracyjne

Wrocławska gospodarka mieszkaniowa, jak w całym kraju jest niewystarczająca. Potrzeby są znacznie większe, niż możliwości. O lokal socjalny stara się coraz więcej ludzi. Dla nich, w Urzędzie Miejskim na pl. Nowy Targ 1-8, uruchomiono cztery stanowiska, gdzie można dopytać i prawidłowo złożyć wniosek. Szczegółowo informuje też strona http://bip.um.wroc.pl.

Odpowiedzi na wnioski urząd rozpatruje w ciągi 30 dni od daty złożenia.  Natomiast, kiedy przyszły najemca otrzyma prawo do najmu lokalu socjalnego, zależy od kolejki. Lista oczekujących jest długa a decyduje punktacja. Czasem jest to kilka miesięcy, bywa, że i lat. Najtrudniej mają niepełnosprawni, bowiem proponowane lokale mają naturalne bariery, które ze względów finansowych właśnie nie będą zlikwidowane.

O lokale socjalne zapytaliśmy Maję Berny z Wydziału Komunikacji UM:

Miasto pozyskuje mieszkania socjalne z tzw. ruchu ludności w ramach
posiadanego zasobu mieszkaniowego. Rocznie to jest ok. 100 lokali socjalnych.
W sytuacji przeznaczania takich mieszkań osobom niepełnosprawnym pozostającym w niedostatku są one w miarę możliwości technicznych przystosowywane do ich potrzeb podczas remontu lokalu.

Jeśli najemcy nie płacą, co im grozi?

W przypadku zadłużenia najemcy z tytułu najmu lokalu podejmowana jest
procedura obejmująca wypowiedzenie umowy najmu, a następnie
skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego o zapłatę i
eksmisję z lokalu.
Dłużnicy mają możliwość podjąć próbę wyjścia z zadłużenia
m.in. poprzez wystąpienie do Gminy z wnioskiem o rozłożenie długu na
raty lub w szczególnych przypadkach nawet o umorzenie zadłużenia. W
celu ułatwienia mieszkańcom spłaty zadłużenia z tytułu
należności za korzystanie z lokali mieszkalnych stanowiących
mieszkaniowy zasób Gminy w dniu 03.09.2013 r. zostało wydane
Zarządzenie nr 8463/13 Prezydenta Wrocławia w sprawie umożliwienia
spłaty zadłużenia z tytułu należności za korzystanie z lokali
mieszkalnych stanowiących mieszkaniowy zasób Gminy, w formie
świadczenia rzeczowego. Program ten został wprowadzony 1 października
2013 r. i do tej chwili odpracowano dług na kwotę ponad 3 mln zł.

 

Dominik Kłosowski (SLD) uważa, że Miasto powinno budować mieszkania komunalne, w tej sprawie odsyła do specjalnej strony wroclawniebuduje.pl, gdzie wstawiony jest licznik, który pokazuje, że ostatnie mieszkanie komunalne oddano… trzy lata temu.

Zależy nam na tym aby mieszkania komunalne były budowane. Tego samego zdania jest nowa wiceprezydent Wrocławia pani Magdalena Piasecka. Oprócz budowy nowych komunalnych mieszkań, trzeba też remontować stare i przystosowywać je do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tam zazwyczaj nie trzeba dużych nakładów, tylko trochę troski. Wystarczy czasem podjazd, podest czy poręcz.

A skąd środki na budowę mieszkań komunalnych ?

Przecież Miasto od wielu lat wyprzedaje mieszkania komunalne i te środki powinny służyć na budowę nowych lokali. Co roku do przetargu miejskiego trafia średnio 50 mieszkań należących do Gminy. Z tego do miejskiej kasy trafia 13-14 mln.zł. i to z tych pieniędzy moglibyśmy budować nowe, na przykład dwupokojowe mieszkania, które byłyby w zasobie gminy. To jest potrzebne ludziom, którzy nie mają możliwości kredytowych ani środków finansowych aby kupić mieszkanie na wolnym rynku.

Myśmy kiedyś proponowali takie rozwiązanie: dwa mieszkania na 100 wybudowanych przez dewelopera, aby były w dyspozycji Miasta jako lokale komunalne – ale pomysł nie wszedł w życie. Na pewno będziemy jeszcze o tym mówić i zabiegać aby we Wrocławiu powstały nowe komunalne inwestycje – dodaje radny Kłosowski

Z kolei Jerzy Sznerch (PIS) problem lokali komunalnych widzi z perspektywy wieloletniego działacza społecznego, który twierdzi, że Wrocław nie ma polityki mieszkaniowej.

Oczywiście, że Miasto nic nie robi. Problem z mieszkaniami socjalnymi jest permanentny. Na mój wniosek powstała komisja ds. mieszkań socjalnych i komunalnych do remontu. Ale zespół nie działa, nie wiem dlaczego, i co będzie dalej.

Uważam, że system przyznawania mieszkań socjalnych jest źle zorganizowany. Sama punktacja jest niewiarygodna. Poza tym urzędnicy nie sprawdzają co dzieje się w lokalach socjalnych przyznanych w końcu tylko na trzy lata. Znam przypadki, gdzie ludzie dewastują je a kiedy już nie można tam mieszkać, dostają kolejne.

Czy to znaczy, że Gmina nie interesuje się swoimi zasobami?

Pewien człowiek nie miał czym się ogrzać, palił parkiet, w końcu mieszkanie spalił. Złożył wniosek do gminy, według prawa należy mu się lokal socjalny, teraz jest na liście oczekujących. Jest biedny, nie wykazuje dostatecznego dochodu, zatem dostanie mieszkanie kompletnie wyposażone i do natychmiastowego zamieszkania.

Pieniądze na remont pochodzą z kasy miejskiej, czyli każdy wrocławianin jest inwestorem?

Oczywiście. Z pieniędzy podatników najwięcej korzysta patologia, uczciwi mają duży problem. Wstydzą się niezaradności i biedy, nie wiedzą gdzie pójść. A ja chętnie im pomagam, ludzie przychodzą do Rady Osiedla Nadodrze, ul. Rydygiera 43. Ja tam w każdy poniedziałek miesiąca w godz. 16-18 wysłuchuję ich dramatów. Niestety mieszkań mamy mało, a Wrocław nie ma polityki mieszkaniowej, stąd kolejki.

O mieszkania socjalne starają się też niepełnosprawni, im trudniej dotrzeć, i do pana i gminy.

Znam przykład niepełnosprawnego z ul. Trzebnickiej. Uwięziony był kilka lat na IV piętrze, zanim Miasto go wyprowadziło, zresztą po wielokrotnych moich interwencjach. Człowiek ten spacerował sobie od okna do okna. Taka jest rzeczywistość wielu ludzi, nie tylko niepełnosprawnych. Urzędnik nie musi sytuacji sprawdzić na miejscu. Wystarczy wniosek i punktacja. Uważam, że trzeba te zasady zmienić – dodaje radny Sznerch

Zatem, mamy pomoc gminy ale niewystarczającą. Jeśli Miasto nie buduje a tylko pozyskuje, to ilość mieszkań pozostających w substancji socjalnej praktycznie się nie zmienia. Z drugiej strony są to lokale tylko na przeczekanie trudności a nie celem.

MP

źródło: http://mib.gov.pl, http://bip.um.wroc.pl

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ