Miasto Wrocław już opracowało nowy model sieci szkół – sprawdź gdzie dziecko pójdzie do szkoły

szkoła i dzieci.jpg
Miasto Wrocław już opracowało nowy model sieci szkół, uwzględniający zmiany w reformie.  Zmiany są wynikiem uchwalonej reformy edukacji.

 W mediach, na portalach społecznościowych znaleźć można wypowiedzi pedagogów wyrażających dezaprobatę wobec reformy, która według nich jest niepotrzebna i spowoduje masowe zwolnienia nawet 40 tys. nauczycieli w Polsce.Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty twierdzi, iż

obawy nauczycieli są bezpodstawne. Gimnazja będą wygaszane, ale wydłuży się o 2 lata szkoła podstawowa, zaś o 1 rok liceum ogólnokształcące i technikum. Co więcej, od 1 września 2017 r. według MEN liczba klas siódmych w szkołach podstawowych zwiększy się o 5 tysięcy niż gdyby uczniowie ci trafili do gimnazjum (stanie się tak dlatego, że klasy w szkołach podstawowych są mniej liczne niż w gimnazjach). Pracy więc raczej przybędzie.

Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Miejskim  na konferencji prasowej  podkreślił, że obecnie we Wrocławiu mamy 40 gimnazjów, które 31 września 2019 r. przestaną istnieć. Budynki po 14 gimnazjach zostaną przekazane na potrzeby szkół. 1 września 2017 r. 54 wrocławskie podstawówki zostaną zamienione na szkoły 8-letnie. Zmiany w szkolnictwie zakładają likwidację gimnazjów, wygaszanie (rozciągnięte na okres trzech lat) oraz przekształcenie w szkołę średnią lub szkołę podstawową ( źródło wroclaw.pl)

Już wiadomo, że włączenie gimnazjum w strukturę szkoły podstawowej nastąpi w 14 przypadkach, przekształcenie gimnazjum w szkołę podstawową w 12 przypadkach. Do szkół podstawowych dojdzie też jedna nowa inwestycja. W ramach zmian SP nr 119 (terapeutyczna), zostanie włączona do SP nr 99.

 

Koszty reformy

Po reformie we Wrocławiu będzie łącznie 82 szkół podstawowych (obecnie jest ich 70)

Koszty związane są z:

  • dostosowaniem budynków i pomieszczeń w szkołach do innych potrzeb uczniów, np. klas I-III
  • utworzeniem węzłów żywienia w budynkach gimnazjów, budową placów zabaw
  • wymianą księgozbioru w bibliotekach szkolnych
  • wyposażeniem oddziałów klas I-III w odpowiednie meble
  • stworzeniem pracowni przedmiotów itp.

Szacuje się je na około 59 mln zł.

Łączny koszt reformy szkolnej we Wrocławiu (w tym również tzw. koszty osobowe, czyli zwolnienia nauczycieli) szacowany jest na ok. 100 mln zł.

Kurator Roman Kowalczyk podkreśla,

że niebezpieczeństwo dla stabilności zatrudnienia nauczycieli stanowi niż demograficzny, który jest m.in. konsekwencją braku prowadzenia  przez wiele lat polityki prorodzinnej. Zapewnia jednak, że uczyni wszystko, aby nauczyciele z wygaszanych gimnazjów znaleźli zatrudnienie.

Rejonizacja, czyli gdzie dziecko pójdzie do szkoły

Zmiany na mapie szkół w mieście pociągają za sobą również zmiany w rejonizacji szkół.

Zobacz, gdzie będzie chodziło do szkoły twoje dziecko , plik w pdf

źródło: wroclaw,pl / wdolnymslasku.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj