Dolnoślązaczki w akcji

foto: umwd.dolnyslask.pl

W Dniu Kobiet, w sali obrad Sejmiku Województwa Dolnośląskiego zgromadziły się panie reprezentujące organizacje pozarządowe i instytucje, z całego Dolnego Śląska, które swoje działania kierują przede wszystkim do kobiet.

– Niestety, podczas obrad Sejmiku, ta sala nie gości tylu pań, wciąż grono radnych zdominowane jest przez mężczyzn – mówił witając uczestniczki i uczestników spotkania Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego. – Ale już w Zarządzie województwa liczącym pięć osób, są dwie panie, w tym obecna z nami dziś pani marszałek, Ewa Mańkowska.

Członek Zarządu Jerzy Michalak opowiedział zebranym o pierwszym w regionie Centrum Chorób Piersi – „Breast Unit”, którego budowę zakończono właśnie w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. ,,Breast Unit” pochwaliła, jako jedno z najnowocześniejszych w kraju pani Magdalena Salamon ze Stowarzyszenia Amazonek „Femina-Fenix”Wrocław.

Dr Joanna Kubicka z Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu przedstawiła wyniki swoich badań na temat sytuacji kobiet na dolnośląskim rynku pracy.

Zaprezentowanych zostało również pięć przykładów dobrych praktyk z naszego regionu, nastawionych na aktywizację kobiet lub pomoc tym, które znalazły się w trudniej sytuacji życiowej. Marta Lempart opowiedziała o ruchu społecznym jakim jest Ogólnopolski Strajk Kobiet, Irena Kamińska prezeska Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet zaprezentowała projekt Czas na kobiety, Magdalena Dyderska z Politechniki Wrocławskiej opowiedziała o inicjatywie „Dziewczyny na Politechniki!”, Aldona Ziółkowska-Bielewicz – o organizowanym przez Plebiscycie Gospodarczym ,,Kobiece Twarze”, a Agnieszka Zaranek z Fundacji Centrum Praw Kobiet oddział we Wrocławiu – o tym, jak Centrum pomaga kobietom, m.in. ofiarom przemocy domowej.

Spotkanie ubarwił swoim wykładem na temat m.in. zasad używania feminatywów w języku polskim prof. Jan Miodek. Powiedział on m.in., że pierwotnie wyraz ,,kobieta” miał wydźwięk pejoratywny, a ,,niewiasta” pochodzi od kobiety nieznanej, czyli od …. synowej.

Spotkanie ,,Dolnoślązaczki w akcji. Forum Kobiet Dolnego Śląska” zorganizowała Koordynatorka ds Równego Traktowania w UMWD Katarzyna Lubiniecka-Różyło.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ