Dynamika PKB w Polsce przyspieszy

Według przedstawionej przez Narodowy Bank Polski projekcji, wzrost PKB Polski w 2017 r. wyniesie 3.7%. „Do przyspieszenia dynamiki PKB w bieżącym roku przyczyni się wzrost nakładów brutto na środki trwałe, zarówno publicznych, jak i przedsiębiorstw, wspierany napływem środków z budżetu UE” – czytamy w projekcji NBP.

NBP przedstawił dziś projekcję dynamiki Produktu Krajowego Brutto w roku 2017 r. Wynika z niej, że przyspieszy ona w obecnym roku do 3,7%. Zdaniem NBP bez znaczenia na kolejne lata jest ubiegłoroczne spowolnienie aktywności gospodarczej, wynikające z głębszego od przewidywanego spadku nakładów brutto na środku trwałe oraz podwyższonego poziomu niepewności w gospodarce światowej.

„Do przyspieszenia dynamiki PKB w bieżącym roku przyczyni się wzrost nakładów brutto na środki trwałe, zarówno publicznych, jak i przedsiębiorstw, wspierany napływem środków z budżetu UE z nowej perspektywy finansowej 2014-2020. W 2017 r. zwiększy się również dynamika konsumpcji prywatnej finansowej rosnącymi dochodami gospodarstw domowych. Do wzrostu dochodów przyczynia się bowiem poprawa sytuacji na rynku pracy oraz wdrożenie programu Rodzina 500+” – czytamy w raporcie przygotowanym przez NBP.

Bank przewiduje także wzrost inflacji, jednak jak dodaje, będzie go ograniczać „utrzymająca się niska inflacja w strefie euro”. „Oczekuje się również, że wzrost cen surowców na rynkach światowych będzie podwyższać inflację jedynie przejściowo, wpływając najsilniej na kształtowanie się krajowych cen energii i żywności w 2017 r.” – można przeczytać w raporcie.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ