Elektryczne „drzewo” jako źródło prądu

Poruszane wiatrem sztuczne liście wytwarzają prąd — tak wygląda prototypowe „drzewo”, które zdaniem pomysłodawców mogłoby zastąpić wielkie generatory z turbinami.

„Drzewo” zaprojektowali i zbudowali inżynierowie z Iowa State University. Zespół prof. Michaela McCloskeya specjalizuje się w technologiach biomimetycznych, czyli takich, które naśladują rozwiązania „przygotowane” przez naturę. Oczywiście — prototypu wyglądającego jak wieszak okręcony kablami nikt nie pomyli z prawdziwym drzewem. Jednak naukowcy przekonują, że dopracowany estetycznie produkt końcowy mógłby zasilać na przykład niewielkie urządzenia domowe. Nie potrzebowałby też skomplikowanych instalacji i pozwoleń wymaganych przy turbinach.

W tym przypadku za produkcję energii odpowiadają paski plastiku umieszczone w „liściach” wytwarzające prąd dzięki zjawisku piezoelektrycznemu. Podmuch wiatru nieznacznie je zgina, a to wystarczy do wytwarzania energii. Inżynierowie przyznają, że na razie osiągnięta przez ich system wydajność nie jest wystarczająca, by mówić o jakichkolwiek poważnych zastosowaniach.

źródło: gazeta Obywatelska

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ