Rozdzielono dotacje na ochronę zabytków


Dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostaną przeprowadzone  remonty ponad osiemdziesięciu zabytków. Wśród nich dominują obiekty sakralne, jednak pieniądze  pozwolą też na odbudowę zrujnowanych zamków i pałaców.

Właśnie ogłoszono wyniki pierwszego naboru, w ramach którego na dolnośląskie zabytki rozdysponowano kilkanaście milionów złotych. Lista nie jest jednak zamknięta, gdyż jeszcze przez kilka dni wnioskodawcy mają szansę na złożenie odwołania.

Na opublikowanej przez ministerstwo liście znaleźć można wiele zabytków, które są symbolami naszego regionu. Wśród nich warto wymienić takie obiekty, jak Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, bazylika w Strzegomiu, klasztor w Trzebnicy czy Mauzoleum Piastów znajdujące się w kościele Wniebowzięcia NMP w Henrykowie. Dotacje ministerstwa zostaną przeznaczone zarówno na bieżącą konserwację, kontynuację dotychczasowych prac, instalację systemów przeciwpożarowych czy remonty dachów.

Na liście znalazły się jednak także obiekty, dla których dotacja ministerstwa będzie ostatnim ratunkiem przed popadnięciem w ruinę. Bo choć przyznane kwoty wystarczą zaledwie na podstawowe zabezpieczenia konstrukcji, to dzięki nim będzie można w przyszłości podjąć się dalszych prac przy takich obiektach jak zamek Niesytno w Płoninie czy zamek Kapitanowo w Ścinawce Średniej.

Niestety, nie wszystkie wnioski zostały uwzględnione na liście ministerstwa. Pozostaje więc trzymać kciuki za instytucje, które walczą o pieniądze dla takich projektów jak remont kościoła ewangelickiego w Żeliszowie czy zabezpieczenie dachu Pałacu Bobrów. W tych, a także wielu innych przypadkach, brak funduszy może bowiem oznaczać wyrok śmierci dla niepowtarzalnych zabytków naszego regionu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ