Cenzura na Uniwersytecie ? Skoczylas : Ta niechęć do rozmowy jest bardzo smutna

Zapowiadana konferencja Rebecci Kiessling organizowanej przez studentów wraz z Instytutem na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, na Uniwersytecie Wrocławskim, może się nie odbyć. Dlaczego?!

Względy formalne, tak odpowiedział rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego na nasze pytanie o powód odwołania prelekcji „Prawo do życia – perspektywa kobiety poczętej z gwałtu”, która miała odbyć się 16 marca br., o godz. 18, na wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii. Uniwersytety w Lublinie i Krakowie również cofnęły zgodę na spotkanie Kiessling ze studentami.

Rebecca Kiessling, jest prawnikiem specjalizującą się w prawie rodzinnym, działa na rzecz restrykcji prawa do zabijania dzieci w wyniku gwałtu.

Trwa akcja zbierania podpisów pod protestem do rektorów polskich uczelni „o nieuleganie naciskom w sprawie ograniczenia na Uniwersytetach wolności słowa i badań naukowych. Zaledwie w kilka godzin od uruchomienia strony – www.protestuj.pl – do północy w poniedziałek zebrano 4 tys. podpisów

Jakub Skoczylas z Instytutu im. Ks. Piotra Skargi uważa, że środowiska, które są przeciwne wizycie i prelekcji znanej pro-liferki na Uniwersytecie, obawiają się rzeczowej dyskusji i uczciwej wymiany argumentów

Przyjeżdża do Polski osoba znakomicie przygotowana, gotowa do merytorycznej dyskusji, osoba spokojna. Jednak okazja do akademickich sporów została zablokowana przez rektora, który nie wiadomo dlaczego uległ histerycznej i agresywnej kampanii przeciwko Kiessling.

Ta niechęć do rozmowy jest bardzo smutna, pomimo cofniętej zgody, wciąż jeszcze wierzę, że władze UWr zdobędą się na obronę honoru uczelni i dopuszczą do spotkania.

Jak czytamy w apelu/proteście do rektorów w Krakowie, Lublinie i Wrocławia (…) trwa dynamiczny rozwój badań nad początkowymi fazami rozwoju ludzkiego życia. Rozwój ten wygenerował w ostatnich dekadach szereg medycznych, etycznych i społecznych argumentów za ochroną ludzkiego życia. Możliwość prezentacji tych argumentów w murach Uniwersytetu i swobodnej dyskusji nad nimi wynikać powinna z fundamentalnej wolności słowa i badań naukowych, na których straży zawsze stał i stoi Uniwersytet. Jestem przekonany(a), iż największe polskie uczelnie pozostaną wolne od wpływu skrajnych ideologii i postulatów szkodliwych dla rozwoju nauki.

Zadaliśmy władzą uczelni następujące pytania:

1/ Jakich warunków nie dotrzymali studenci SKN?

2/ Na jakiej podstawie uzyskali zgodę na wykorzystanie sali?

3/ Co trzeba zrobić aby konferencja odbyła się w zaplanowanym miejscu i czasie?

4/ Kukiz, Bauman, Michnik też byli spoza UWr, jak wiele osób przed nimi i po nich.

5/ Czy rektor boi się kobiety broniącej życia nienarodzonych dzieci?

O odpowiedzi poinformujemy czytelników

MP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ