Dzięki 500 plus w Polsce ubóstwo i bieda znikają

szydlo rafalska.jpg
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w rozmowie w radiowych „Sygnałach Dnia” powiedziała, że dzięki programowi 500 plus ze świadczeń rodzinnych i systemu opieki społecznej przestają korzystać rodziny z dziećmi; potwierdza to, że mocno zmalał poziom ubóstwa rodzin z dziećmi”.

Minister Elżbieta Rafalska mówiła o tym, jak program 500 plus wpłynął na inne świadczenia:”Tu mamy taki efekt dosyć zaskakujący, jeśli weźmiemy pod uwagę, że świadczenie 500 plus nie jest wliczane w kryterium dochodowe, zarówno w świadczeniach rodzinnych, jak i w świadczeniach z pomocy społecznej. Można by było powiedzieć, że będzie tu konstans. Ale mamy tu wyraźne sygnały z Ośrodków Pomocy Społecznej, że np. o 10-12 proc. zmalało zainteresowanie programem dożywiania dzieci, w którym kryterium dochodowe często było podniesione i wynosiło 150 proc.”. I dodała, że „część rodzin, która przez wiele lat korzystała z tego dożywiania, powiedziała: +radzimy sobie sami, mamy świadczenie 500 plus, nie chcemy korzystać z dożywiania dzieci+”.

Co najważniejsze, z programów pomocowych nie korzystają już prawie rodziny wielodzietne, ale samotne czy jednoosobowe gospodarstwa emeryckie, czy niepełnosprawni. „Z tego systemu wypadają, czy przestają korzystać rodziny z dziećmi, co potwierdza – o czym już wielokrotnie mówiliśmy – że ubóstwo, zarówno skrajne jak i relatywne, rodzin z dziećmi, mocno zmalało” – oceniła minister.

Program 500 plus to jeden z najbardziej udanych programów rządu polskiego od 1989 roku. Miejmy nadzieję, że rząd PiS zafunduje Polsce jeszcze więcej dobrych rozwiązań.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ