Theresa May uruchomi art. 50. pod koniec marca

T. May.jpg

Wczoraj Theresa May otrzymała pełnomocnictwo od Parlamentu na rozpoczęcie procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Uruchomienie artykułu 50. ma nastąpić w ostatnim tygodniu marca. Co to oznacza?

Angielska wersja artykułu 50. składa się z 259 słów i jasno precyzuje, że dwa lata po notyfikacji Wielka Brytania przestanie być członkiem Unii Europejskiej bez względu na wszystko. Tamtejsci dyplomaci przyznają, że nie ma jeszcze gotowego scenariusza na każdą sytuację, ale nie cofną się przed wyprowadzeniem UK z Unii Europejskiej. Procedura – jak zapewniła premier Theresa May – rozpocznie się w ostatnim tygodniu marca.

– Muszę uczciwie przyznać, że wpływamy na nieznane wody – wyjaśnia jeden z doradców partii konserwatywnej, który pozostaje blisko kręgów rządowych.

Przypomnijmy, że 23 czerwca za opuszczeniem UE opowiedziało się 51,9 proc. głosujących (17 410 742 osób), za pozostaniem było 48,1 proc. głosujących (16 141 241 osób). W związku z tym do dymisji podał się premier David Cameron. Wczoraj brytyjski Parlament zgodził się na Brexit w takim kształcie, jaki proponował rząd Theresy May. Wcześniej brytyjscy posłowie odrzucili poprawki do ustawy, która m.in. gwarantowała imigrantom Z Unii Europejskiej zachowania ich praw. Za utrzymaniem tej poprawki było 287 posłów, 335 wyraziło sprzeciw.

 Jak podaje Onet.pl, aby zmieścić się w wyznaczonym terminie, Bruksela i Londyn muszą wynegocjować porozumienie w zaledwie półtora roku – do października 2018 r., w przeciwnym razie parlamenty poszczególnych państw nie zdążą przeprowadzić procesu ratyfikacji.
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ