Konsul honorowy Hiszpanii we Wrocławiu

Südstädter, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Jesúsa García-Nieto został zaprezentowany we Wrocławiu jako konsul honorowy Hiszpanii w województwach dolnośląskim i opolskim 16 marca 2017 r. podczas uroczystości w Starym Ratuszu. Oficjalnej prezentacji nowego konsula honorowego dokonał Agustín Núñez Martínez, ambasador Hiszpanii w Polsce.

Jesúsa García-Nieto objął obowiązki konsula honorowego Hiszpanii w województwach dolnośląskim i opolskim już 25 stycznia 2017 r.

– Jest hiszpańskim biznesmenem, który od lat mieszka w Polsce, ma żonę Polkę – Joannę i dobrze zna zwyczaje waszego kraju – mówił ambasador Hiszpanii Agustín Núñez Martínez, który wraz z kilkoma radcami ambasady przybył na uroczystość z Warszawy. – Ja i moi współpracownicy uznaliśmy, że to idealny kandydat na konsula honorowego Hiszpanii we Wrocławiu.

Ambasador, dziękując Jesúsowi Garcíi-Nieto za gotowość przyjęcia obowiązków (wśród których jest służenie pomocą Hiszpanom mieszkającym we wrocławskiej aglomeracji i tym, którzy przyjeżdżają tu z wizytą, a także wspierał Ambasadę Hiszpanii w kontaktach z władzami miejskimi i wojewódzkimi), przyznał, że ta praca będzie być może nie zawsze łatwa, ale w takich razach konsul honorowy będzie mógł liczyć na pełne wsparcie ambasady. Z pewnością także na przychylność władz miasta, o czym zapewnił obecny na uroczystości wiceprezydent Wojciech Adamski.

Ambasador przyznał też, że od dawna planowane było otwarcie konsulatu honorowego w stolicy Dolnego Śląska, który rozciągnąłby również „pieczę” nad Opolszczyzną – z racji polskich hiszpańskich kontaktów biznesowo-gospodarczuch również w tamtym rejonie kraju – ale stało się to dopiero możliwe dzięki Jesúsowi Garcíi-Nieto.

Ambasador poświęcił także część swojego wystapienia samemu Wrocławiowi – jako wyróżniającemu się miastu w Europie pod względem gospodarczym, naukowym i kulturalnym. Wspomniał o niedawnym wielkim wydarzeniu, jakim była ESK @016 – we Wrocławiu i Donostii San Sebastian – a także o nadchodzączych The World Games 2017. Mówił m.in. o wieloletniej już działalności hiszpańskich firm we Wrocławiu i aglomeracji wrocławskiej – w sektorze finansowym (np. Bank BZWBK, należący do Grupy Santander), nieruchomości czy motoryzacyjnym.

Jesús García-Nieto podziękował miastu za pomoc w objęciu swojej funkcji, w tym Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz Biuru Współpracy z Zagranicą UM Wrocławia – za przygotowanie uroczystości w Starym Ratuszu.

– Urodziłem się w Madrycie. W Polsce jestem od 10 lat, w tym od dziewięciu we Wrocławiu, który jest wspaniałym miastem. Choć po raz pierwszy byłem tu już 16 lat temu, jako stypendysta Erasmusa, dzięki czemu poznałem swoją przyszłą małżonkę – mówił nowy konsul honorowy. – Dwoje moich dzieci urodziło się we Wrocławiu. To świetne miejsce do pracy, ale jeszcze lepsze, żeby w nim mieszkać. Myślę, że będę w nim mieszkał już zawsze – powiedział Jesús García-Nieto.

Źródło: Oficjalny Portal Miasta Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ