Obiekt z Dolnego Śląska trafi na listę UNESCO?

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Radio Wrocław informuje, że Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju może zostać wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W zdobyciu prestiżowego statusu mają pomóc znajdujące się w muzeum malowidła na drewnie, czyli polichromie.

Muzeum zostało już zgłoszone jako oficjalny kandydat. Jak dotąd na liście znajdują się trzy obiekty z terenu Dolnego Śląska — kościoły pokoju w Świdnicy i Jaworze oraz wrocławska Hala Stulecia.

— Liczymy na to, że te polichromie, ich tajemnice pomogą nam. Okazało się, że nad istniejącym sufitem są kolejne sufity. Pod ścianami jest kolejna ściana, również z malowidłami — powiedział dyrektor muzeum Maciej Szymczyk dla Radia Wrocław.

W dusznickiej papierni zachowały się malowidła wykonane na drewnie. Były one spotykane w zamkach, kościołach i rezydencjach ludzi zamożnych. Polichromia, którą turyści mogą podziwiać w Dusznikach, ukazuje sceną ze Starego Testamentu. Co znajduje się na innych, pozostaje przedmiotem badań.

— Pomieszczenia, w których polichromie odkryto prawdopodobnie służyły jako sale reprezentacyjne dawnych właścicieli młyna. Ci ludzie byli bogaci i prawdopodobnie polichromiami chcieli zaakcentować swoje aspiracje do grona możnych tego świata — czytamy na portalu radiowroclaw.pl.

Źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ