Koniec połączeń ze Szklarskiej Poręby do Czech?

kolej 2.jpg

Radio Wrocław informuje o prawdopodobnej likwidacji połączenia kolejowego ze Szklarskiej Poręby do Czech.

Aktualnie pociągiem Kolei Dolnośląskich można dostać się ze Szklarskiej Poręby do czeskiego Liberca. Jednak Koleje wymówiły umowę partnerom z Czech (České dráhy). Oficjalny powód to racjonalizacja kosztów — połączenia są po prostu za drogie. Już teraz jest to 2 miliony złotych rocznie, a Czesi mieli zażądać podwyżki. Umowa wygasa w maju br. Wówczas České dráhy przestaną wozić pasażerów z Polski.

— Oferta, którą Koleje Dolnośląskie otrzymały od swojego czeskiego partnera niestety była droższa niż dotychczas. W związku z tym zabrakło środków, żeby taką umowę można było podpisać. W tej chwili trwają negocjacje — mówi Radiu Wrocław rzecznik marszałka dolnośląskiego Jarosław Perduta.

Przewodnik sudecki Krzysztof Tęcza martwi się, że dojdzie do załamania ruchu turystycznego w tej części Sudetów. Pociągi dopiero zaczęły być popularne. Połączenia istnieją stosunkowo od niedawna — przejazdy do Liberca funkcjonują od 2015 roku.

— To może załamać, przynajmniej na jakiś czas, ruch turystyczny w tym rejonie. Jeżeli coś takiego się stanie, to my zwrócimy się w inne kierunki. Trudno później będzie znowu wrócić, znowu to będzie trwało nie wiadomo ile czasu zanim się ten ruch zrobi. Jest to co najmniej dziwne — czytamy na portalu radiowroclaw.pl.

Tymczasem burmistrz Szklarskiej Poręby nie wierzy, że połączenia zostaną zlikwidowane.

— To byłaby wielka strata, tak dla turystów jak i dla Szklarskiej Poręby, no i dla w przyszłości rozbudowanej Polany Jakuszyckiej. Będziemy robili wszystko, żeby wpłynąć tak na dolnośląskie koleje jak i na czeskie. Nawet gdyby się nie udało to będziemy to próbowali uzupełnić chociażby taborem autobusowym — mówi burmistrz Mirosław Graf dla Radia Wrocław.

Źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Likwidacja połacze to mydlenie oczu ludziom. Zlikwidują aby potem nowe władze z aplauzem otworzyły połączenia juz pod patronatem KD.

    KD już wykurzyły PR co jeździły do Drezna. Rok nic nie jeździło, aby po tym ogłosić jakie to KD dobre bo uruchomiło pociągi do Drezna. Woli przypomienia PR jeżdziły do Drezna krócej o ok. 30 minut, jako REGIO EKSPRES wrocław wyjazd 6.38 DREZNO przyj. 9.55. I teraz z Libercem sytuacja sie powtarza. Przez rok znowu nie pojedzxiemy do Liberca, a za rok KD uruchomia np. bezpośredni szynobus Wrocław – Harrahov, lub połączenia Jelenia Góra -Harrahov, byłe pokazać jacy są dobrzy. Istana prowokacja. Gorsza niż za Peer-elu .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ