Wrocław: kościół wzbogaci się o relikwie św. Wacława

Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21), CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Radio Wrocław donosi, że do jednego z wrocławskich kościołów trafią relikwie ważnego świętego.

Wrocławska parafia pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława wzbogaci się o relikwie św. Wacława, patrona Czech. W środę o godzinie 11:00 odbędzie się uroczysta msza święta, którą celebrować będą prymas Czech kardynał Dominik Duka oraz arcybiskup wrocławski Józef Kupny.

— To bardzo ważna uroczystość w dziejach tego miasta. Wiąże się z wydarzeniami, które zdefiniowało historię Polski i Czech na kilka wieków — czytamy na portalu radiowroclaw.pl.

Kościół ufundowany został w połowie XIV wieku na pamiątkę porozumienia zawartego między cesarzem rzymskim i królem Czech Karolem IV Luksemburskim a królem Polski Kazimierzem Wielkim. Chodziło o prawa do Śląska. Polski władca zrzekł się tej prowincji na rzecz królestwa Czech. I choć później przygotowywał się do wojny o odzyskanie panowania nad śląskimi księstwami, nic z tego nie wyszło. Kraj nad Odrą na długie wieki stał się częścią Korony czeskiej.

Święty Wacław jest patronem Czech, święty Stanisław — Polski, wreszcie św. Dorota była patronką niemieckich osadników we Wrocławiu. Dotychczas wrocławska świątynia nie posiadała relikwii św. Wacława.

Kościół przy ulicy Świdnickiej jest godny uwagi z jeszcze jednego względu, mianowicie podczas II wojny światowej nie został zniszczony (w przeciwieństwie do innych świątyń, np. Katedry na Ostrowie Tumskim czy kościoła na Piasku). To najlepiej zachowana średniowieczna budowla w stolicy Dolnego Śląska.

Źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ