Wrocław ma zielony departament

Südstädter, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Pierwszego dnia wiosny, 21 marca 2017 r., oficjalnie rozpoczął pracę zielony departament, czyli Departament Zrównoważonego Rozwoju w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Na specjalnej konferencji zaprezentowano to, czym pracownicy departamentu będą się zajmować.

Departament Zrównoważonego Rozwoju, czyli tzw. zielony departament, będzie koordynował pracę Urzędu Miejskiego Wrocławia w zakresie ochrony środowiska i ekologii. Będzie także odpowiadał za przygotowanie miasta w jego staraniach o tytuł Zielonej Stolicy Europy.

– W tym departamencie ma się spotkać myślenie ekologiczne z dotychczasową aktywnością urzędu, tak by jeszcze bardziej zmienić działania naszych urzędników w kwestiach zrównoważonego rozwoju. Szczególnie zależy nam, by w tych sprawach być w jeszcze większym kontakcie z mieszkańcami – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia i dodaje, że liczy na konkretne efekty:

– Złożyłem deklarację, że w ciągu 5-6 lat zlikwidujemy podstawowe źródła smogu we Wrocławiu. Chcemy też wprowadzić nowe standardy gospodarki wodnej, by oszczędzać wodę i odzyskiwać wodę deszczową. Żeby to się mogło stać, musi być odpowiednia grupa pracowników – zaznacza prezydent i dodaje, że przykładem takich działań jest m.in. jego zarządzenie w sprawie działań służących ochronie i rozwojowi zieleni we Wrocławiu.

R. Dutkiewicz podkreślił, że w związku z powstaniem nowego departamentu w urzędzie nie zwiększy się zatrudnienie. – Gromadzimy wiedzę i kompetencje w jednym miejscu – dodał prezydent.

– Będziemy kontynuować projekty, które już zostały rozpoczęte, m.in. adaptację miasta do zmian klimatu, projekt KAWKA i poprawę jakości powietrza czy rozwój transportu szynowego – wylicza Agnieszka Cybulska-Małycha, dyretor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia.

Nowy departament będzie podlegał Magdalenie Piaseckiej, wiceprezydent Wrocławia, która objęła stanowisko w wyniku porozumienia prezydenta z Nowoczesną. W skład departamentu wejdą: Biuro Ochrony Przyrody i Klimatu (Ochrona jakości powietrza, klimatu i przyrody; Edukacja ekologiczna; Utrzymanie zieleni miejskiej) oraz Biuro Zrównoważonej Mobilności (Rozwój transportu publicznego i zrównoważonej mobilności).

Źródło: Oficjalny Portal Miasta Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ