Na Zamku Książ odkryto tajemnicze rzeźby

Bieniecki Piotr, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Radio Wrocław donosi o niecodziennym odkryciu na Zamku Książ w Wałbrzychu. Podczas prac konserwacyjnych odkryto nieznane jak dotąd rzeźby.

Zadaniem pracowników było udrożnienie odpływu wody. W tym celu odsłonili bluszcz, porastający mury zamku od południa. Pod pnączami kryły się nieznane figury.

— Kiedy oglądaliśmy stare zdjęcia czy widokówki tego miejsca z początku XX wieku, to wydawało nam się, że na tarasie jest umieszczone okno. No i teraz przy okazji prac porządkowych bluszcz odsłonił nam nie okno, a właśnie ową niespodziankę, czyli dwie wspomniane już figury — mówi dla Radia Wrocław Magdalena Woch, która w Zamku Książ odpowiada za turystykę i kulturę.

Prezes Książa Rafał Wiernicki opisuje wygląd figur. Jedna z nich, którą określono roboczo jako „Atlant”, przedstawia mężczyznę trzymającego głowę potwora. Jest to najprawdopodobniej Perseusz, heros z greckich mitów, który pokonał złowrogiego potwora — Meduzę. Druga z rzeźb to tzw.  maszkaron, ustylizowana głowa z jęzorem i długi uszami.

— Bardzo możliwe, że z innego, zrujnowanego obiektu ściągnięto te dwie rzeźby, które wmurowano w ścianę dziedzińca — czytamy na portalu radiowroclaw.pl.

„Atlant” (czy też Perseusz) pochodzi z epoki baroku, ale maszkaron może być „znacznie, znacznie starszy”.

— Moim zdaniem jest to albo rzecz stylizowana na średniowiecze, albo jest to obiekt znacznie starszy, niż nam się wydaje (…) — mówi Wiernicki dla Radia Wrocław.

Rzecz wymaga dalszego zbadania. Rzeźby zostaną udostępnione dla ruchu turystycznego.

Źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ