Wrocław zbywa udziały spółki EIT +

EIT.png

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej wszystkie kluby wyrażą opinię w sprawie wniosku prezydenta Rafała Dutkiewicza, w sprawie wystąpienia Gminy Wrocław ze spółki EIT+  oraz zbycie wszystkich udziałów tej spółki.

EIT+ jest spółką zoo z ograniczoną odpowiedzialnością, non profit, której misją jest tworzenie „Nauki dla Biznesu”.  W 2016 roku złożono 46 projektów na kwotę 160 mln oraz 31 realizowanych projektów o wartości ponad 33 mln zł.

W 2007 roku Wrocław wraz z Województwem Dolnośląskim i pięcioma wrocławskimi uczelniami powołała spółkę Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Jej podstawowym zadaniem jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej z wykorzystaniem wyspecjalizowanej aparatury badawczej. Dzięki pozyskiwaniu środków finansowych z podmiotów krajowych i unijnych prowadzi projekty, których celem jest transfer wiedzy do biznesu. Działalność EIT+ wpisuje się zatem w drugi filar tzw. strategii Gowina.

Wspomniał o tym Minister Mateusz Morawiecki podczas jubileuszu Uniwersytetu Wrocławskiego, kiedy mówił o czwartej rewolucji w Polsce:

Jak mówimy o gospodarce to coraz wyraźniej widać, że jest to taki mechanizm, który będzie zmieniał bardzo mocno biznes i gospodarkę. Dla Wrocławia jest to ogromna szansa, bo cała ta rewolucja cyfrowa polega na odpowiednich zastosowaniach informatycznych a Wrocław… to jest zaawansowany ośrodek dla informatyków.  Czyli dla Wrocławia jest to wielka szansa.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że spółka  EIT+ jest także kłopotem Prezydenta Dutkiewicza, ponieważ brakuje środków na jej funkcjonowanie. Co ciekawe spółka ta pozyskała dotacje i likwidacja jednostki jest równoznaczna ze zwrotem około 800 mln z powrotem do budżetu Unii.

Z uzasadnienia wniosku prezydenta Wrocławia wynika, że wszystko co posiada EIT+ przejdzie w zasoby tworzonego Narodowego Instytutu Technologicznego, w tym udziały należące do Miasta Wrocław, czyli 76.954 o wartości nominalnej 1.000 zł. każdy, również.

Jak wynika z naszych informacji  większość radnych poprze uchwałę.

MP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ