RELIKWIE ŚW. WACŁAWA PRZEKAZANE DO WROCŁAWIA

Janusz Wolniak

W kościele św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława 22 marca odbyła się uroczystość przekazania relikwii św. Wacława. Mszy św. przewodniczył prymas Czech kard. Dominik Duka z udziałem abp Józefa Kupnego i licznie zgromadzonego duchowieństwa, parafian i młodzieży.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych na czele z wojewodą Pawłem Hreniakiem i samorządowych z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem.

W wygłoszonej homilii kard. Duka przybliżył postać św. Wacława i jego rolę w historii naszych narodów.

Św. Wacław był synem księcia Wratysława i pogańskiej księżniczki Drahomiry.  Po śmierci ojca, gdy chłopiec miał trzynaście lat, jego wychowaniem zajęła się babka, późniejsza święta Ludmiła, a nie matka, która wychowywała jego młodszego brata Bolesława. Około roku 925 Wacław rozpoczął rządy w kraju, wygnał z niego matkę i brata i rozpoczął proces ugruntowania  chrystianizacji Czech. Wzrost znaczenia chrześcijaństwa i polityka Wacława skutkowała zależnością Czech wobec Cesarstwa Niemieckiego, co było sprzeczne z interesami części czeskiej elity, która popierała młodszego brata Wacława, Bolesława. Po latach Bolesław zaprosił Wacława na uroczystości świętych do Starego Bolesławca. Tam wywiązała się kłótnia pomiędzy braćmi. Ranny Wacław chciał schronić się w kościele, jednak zanim tam dotarł, zabiło go trzech rycerzy Bolesława: Tira, Česta i Hněvsa. Wkrótce potem Wacław został uznany za świętego jako męczennik.

autor: Janusz Wolniak

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. W większości źródeł (map, przewodników itd.) kościół, którego prezbiterium dotyka ulicy Świdnickiej, nazywany jest kościołem św. Doroty. A przecież od samego początku ma jeszcze dwóch patronów, w tym patrona Polski – św. Stanisława. Z jakiej przyczyny akurat ten święty jest w tym nazewnictwie najczęściej pomijany?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ