UWr: Milion złotych z miejskiej kasy na remont

Dawid Galus, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Milion złotych przekaże Gmina Wrocław na kolejny etap remontu barokowej Auli Leopoldyńskiej w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Pieniądze zostaną wydane na prace renowacyjno-konserwatorskie empory muzycznej.

Kilka miesięcy temu zakończył się gruntowny remont podium w reprezentacyjnej sali Uniwersytetu. Aula nazwana ku czci cesarza Leopolda I została wzniesiona w latach 1728-1732. Pierwszy remont, po zniszczeniach w trakcie wojen śląskich, przeszła już w 1788 roku. Potem konserwatorzy jeszcze kilkanaście razy pracowali w barokowym wnętrzu – po raz ostatni w latach 70. XX wieku.

Renowacja podium kosztowała ok. 880 tys. zł. Wcześniej wzmocniono strop Auli, na co poszło 900 tys. zł. Pieniądze na prace miasto Wrocław przekazało uczelni za pośrednictwem Fundacji na rzecz Uniwersytetu Wrocławskiego. Wiceprezydent Wrocławia, Adam Grehl, oglądając postępy remontu podium, mówił: – Gmach główny Uniwersytetu i Aula Leopoldyńska to perła w koronie wrocławskich zabytków.

Teraz konserwatorzy sztuki przenieśli się na drugi koniec Auli Leopoldyńskiej – zajęli się emporą muzyczną. To rodzaj balkonu, który podczas uroczystości zajmowała orkiestra lub chór. Z budżetu Gminy Wrocław przeznaczono na ten cel milion złotych.

Prace w tej części sali podzielono na kilka etapów. Przede wszystkim niezbędne jest wzmocnienie konstrukcji empory. Potem dopiero do pracy będą mogli się wziąć specjaliści od renowacji malowideł. Władze uczelni zakładają, że renowacja potrwa do końca roku.

Źródło: Oficjalny Portal Miasta Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ