Ostatni dzień zgłaszania kandydatów do rady osiedla. Sprawdzamy zainteresowanie wyborami

foto: FB Wrocław rozmawia

Dziś (24 marca) ostatni dzień zgłaszania kandydatów w wyborach do rad osiedli we Wrocławiu. Czy tym razem zainteresowanie wyborami będzie większe? – My zgłosiliśmy większość naszych kandydatów i kandydatek już wczoraj. Do tej pory zarejestrowaliśmy listy na 14 osiedlach – mówi Paweł Pomian, przewodniczący wrocławskich Zielonych.

Zgłoszeń można dokonywać w Miejskiej Komisji Wyborczej w Sukiennicach 9. Przyszli kandydaci stoją od kilku dni w niemałych kolejkach, aby zgłosić niezbędne dokumenty. Czy zainteresowanie tegorocznymi wyborami będzie większe? W ostatnich wyborach osiedlowych w 2013 roku zagłosowało zaledwie 3,94 proc. uprawnionych osób.

Mamy nadzieję, że kwestie lokalne są co raz istotniejsze w świadomości mieszkańców i mieszkanek. Cieszymy się, że zainteresowanie jest co raz większe. My na pewno będziemy dążyć do dialogu na osiedlach. Jesteśmy przekonani, że jedynie dobra współpraca w radach jest w stanie zaowocować  – przekonuje Paweł Pomian.

Rady osiedli miały też szansę dostać pieniądze na konkretne inwestycje. Projekt zakłada przeznaczenie 1 proc. budżetu miasta na fundusz osiedlowy. –Niestety wczoraj radni koalicji prezydenckiej w radzie miejskiej zawiedli i odesłali projekt Funduszu Rozwoju Osiedli do drugiego czytania czyli de facto do tzw. „zamrażarki”. Projekt ten zakładał podział 40 milionów złotych z budżetu miasta pomiędzy wszystkie rady osiedli. Była to szansa na realizacje jednego z podstawowych postulatów rad osiedli powtarzanych od lat. Mamy nadzieje, że drugie czytanie nie będzie tą zamrażarką i jeszcze przed wakacjami poprawiony projekt zostanie przyjęty – podkreśla Maciej Słobodzian, sekretarz Zielonych we Wrocławiu.

A jaki pomysł na osiedla mają wrocławscy Zieloni? – Nasza inicjatywa Zielony Wrocław jest otwartą na różnych ludzi. Doskonale wiemy z czym musimy zmagać się na co dzień żyjąc w mieście, jakie są nasze problemy. Przede wszystkim chcemy zadbać o zieleń, remont podwórek, uporządkowane miejsca parkingowe. Ważne jest też bezpieczeństwo i wsparcie dla lokalnego biznesu – wymienia Słobodzian, który kandyduje na Ołbinie.

Zdajemy sobie doskonale sprawę, że na różnych osiedlach Wrocławia mamy do czynienia z zupełnie odmiennymi problemami. Pewna część ich jest oczywiście podobna, ale inne są potrzeby wrocławianek i wrocławian na Polanowicach czy Gajowicach, a inne na Karłowicach albo Nadodrzu. Ale radni i radne doskonale znający swoją okolicę i są w stanie te problemy próbować rozwiązać – tłumaczy Pomian, przewodniczący Zielonych we Wrocławiu.

Zgłoszenia są przyjmowane dziś w budynku Urzędu Miejskiego Wrocławia, Sukiennice 9, pokój 211 w godzinach od 15:30 do 17:0

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ