Pamiętajcie! Dzisiaj śpimy krócej…

zegar.jpg

W nocy z sobotę na niedzielę zmienimy czas z zimowego na letni, dzięki czemu pośpimy o godzinę krócej. Dzięki temu działaniu słońce w trakcie dnia dłużej zagości na wiosennym niebie.

26 marca nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. Do czasu zimowego powrócimy dopiero w ostatnią niedzielę października.

Przeprowadzana dwa razy w roku zmiana czasu ma przyczynić się do lepszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć działanie te wywołuje coraz więcej kontrowersji, sprzeciwiają się jej m.in. przedstawiciele Fundacji Republikańskiej i stowarzyszenia KoLiber, które twierdzą, że zmiana przede wszystkim ma zły wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Wprowadzenie czasu letniego, jako pierwszy proponował podobno Benjamin Franklin w XVIII. Miało to pomóc dopasować aktywność ludzką do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964. Od 1977 r. zmianę czasu stosuje się nieprzerwanie.

Źródło: polsatnews.pl / Telewizja Republika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ