Pól miliarda łapówek za oddanie polskiego majątku


Jak podał portal Prawy.pl „Tysiąc osób wzięło ok. 500 mln łapówek za oddanie polskiego majątku za bezcen”.

Dr Wojciech Błasiak podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Chrześcijańskiego Ruchu Społecznego stwierdził, że Polska przez ostatnie 25 lat straciła 5 mln miejsc pracy, 50 proc. sektora przemysłowego i 85 proc. sektora bankowego, co zostało sprzedane w ręce kapitału zagranicznego za 4,5 -5 proc. wartości odtworzeniowej i, według szacunków prof. Kazimierza Poznańskiego z Washington Univesity, poszło to za ok. 400-500 mln łapówek dla ok. 1 tys. osób.

Portal Prawy.pl zwraca uwagę, że ta kwestia jest szczególnie interesująca, bo jak to możliwe, że w Polsce istnieją służby, które mają czuwać nad przestrzeganiem prawa, a żaden ze wspomnianych łapówkarzy nie został pociągnięty do odpowiedzialności.

Z kolei dr Krystian Mieszkała, specjalista ds. budżetu i finansów podkreśla, że nasz kraj jest również rajem podatkowym dla zagranicznych firm. Podatki wyprowadzane są bowiem do tzw. „spółek matek” zarejestrowanych za granicą.

-Z perspektywy zagranicznych przedsiębiorców, nasz kraj jest rajem podatkowym. Tymczasem polscy przedsiębiorcy walczą z biurokracją, podatkami i konkurencją. A statystyki są porażające – podkreśla dr Krystian Mieszkała. I dodaje, że polski system podatkowy musi być uszczelniany, bo po 8 latach rządów PO – PSL  kwota utraconych podatków wyniosła 60 mld zł.

Źródło: prawy.pl/wdolnymslasku.com

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ