Zborowski: Gra idzie o to, jaka wizja zwycięży: Polski wypiętej d… na wszystkich, czy wizja Polski otwartej na świat, tolerancyjnej”

foto: yt

Gra idzie o to, jaka wizja zwycięży: Polska jednego wodza, jednej partii i jednego narodu, wizja Polski zaściankowej, nacjonalistycznej, kseno- i homofobicznej, agresywnej, mściwej, wypiętej d… na wszystkich, czy wizja Polski otwartej na świat, tolerancyjnej, szanującej prawo, konstytucję i wszystkich obywateli, Polski wielokulturowej, mądrze wykształconej, wybaczającej i proszącej o wybaczenie –

mówi Wiktor Zborowski w rozmowie z Agnieszką Kublik z „Gazety Wyborczej”.

Aktor najwyraźniej tylko tu mógł podzielić się swoimi kuriozalnymi lękami, zachwycać się KOD-em i atakować partię rządzącą.

Stwierdził nawet, że teraz toczy się walka o to:

czy Polska pozostanie w Europie, czy zalegnie na rubieżach cywilizacyjnych i w konsekwencji stanie się ziemią niczyją.

Jakoś Zborowski nie może zrozumieć, że dla niego 8 lat „pięknych i europejskich rządów” PO, było latami upokorzeń, nędzy i walki o godny byt dla milionów Polaków. Zborowski jak może, tak stara się walczyć, o według niego zagrożoną demokrację, wspiera KOD i chodzi na manifestacje.

Jak tylko mogę, to jestem. Żeby zamanifestować przywiązanie do wartości, które cenię, do demokracji, do szacunku do prawa. Maszeruję z poczucia patriotyzmu, czyli z szacunku dla mojej ojczyzny i jej obywateli. Ja jako obywatel szacunku od władzy nie czuję

—twierdzi.

Podpuszczany przez Agnieszkę Kublik i pytany o to, czy czuje się jak „gorszy sort”. Zborowski jak w amoku wylicza:

Złodzieje, komuniści, gestapowcy, jakiś gen ubecki. Każdy, kto odważa się inaczej myśleć jest tak nazywany.

Aktor twierdzi też, że według niego, przenosimy się na peryferia Europy i powoli przestają się z nami liczyć na świecie. To także według niego w pewnym stopniu wina młodych Polaków wspierających PiS.

Mnie nie dziwi, że młodzi ludzie, którzy nie mogą pamiętać poprzedniego, jakże słusznie minionego ustroju, przyjmują to z obojętnością. Jeszcze za wcześnie, żeby zrozumieli, że to o ich wolność idzie. Kiedyś zrozumieją, ale może być za późno. Wtedy wyjdą. Jeśli jeszcze będą mogli i będzie gdzie

—ostrzega Zborowski.

Aktor przyznał też, że dla niego patriotyzm to szacunek dla ojczyzny i wszystkich obywateli i z tego szacunku właśnie w czasie spacerów i wypraw do lasu sprząta śmieci.

Niedawno wzdłuż rowu szedłem i wyminął mnie samochód pełen patriotów. Rozpoznałem ich, bo na aucie mieli nalepione, że pamiętają powstanie warszawskie, że ”żołnierze wyklęci” i śmierć wrogom ojczyzny. I z tego pełnego patriotów samochodu wypadły do rowu dwa opakowania po pizzy, parę puszek po piwie, sztućce plastikowe i papierowe kubki. I pojechali dalej wrogom ojczyzny śmierć zadawać. Posprzątałem po patriotach. Boję się, że jeszcze bardzo długo będziemy po nich sprzątać

—podkreślił.

Zastanawiające uproszczenie. Po artyście można by spodziewać się głębszej oceny rzeczywistości. Czytając wynurzenia Wiktora Zborowskiego można odnieść wrażenie, że dla niego jest albo Polska KOD i totalnej opozycji straszącej nas utartą demokracji, albo żadna. Zborowski grający w ostatnim filmie Agnieszki Holland najwyraźniej tak jak ona, walczy o to, by było, tak jak było.

wpolityce.pl /”Gazeta Wyborcza

PODZIEL SIĘ

20 KOMENTARZE

 1. Panu Wiktorowi dobrze się działo za komuny i świetnie się powodziło w postkomunistycznej III RP. Nie dziwi więc tęsknota za korytem, którę miał ustawione pod gębą przez ubeków okrągłostołowych.

  • @ Ufo Bardzo go lubilam ,ale teraz wszystkie komuchy ujawniaja sie na potezna skale ! Zastanawia mnie czy ktos mu za to zaplacil ,skoro tak sie ponizyl ? Powinien zamknac gebe i cieszyc sie tym co przezyl cyt.”” Bo to co przeszło wzrusza, jak ogonek w śniegu i można potem znaleźć nawet czego nie ma. „”

   • Chyba sam się musisz leczyć skoro nie rozumiesz podstawowych zwrotów albo szkoła niech ci kase zwróci bo nic cię nie nauczyła ….my Polacy jesteśmy w szoku ……po wypowiedziach niektórych kolaborantów

   • Nie czepiaj się detali „wykrzyknik”. „Jesteśmy” nie oznacza osoby w kilku osobach, może odniesienie do grona znajomych, czy rodziny, lecz ty tego nie rozumież

 2. Temu panu starość zajrzala go czaszki…bzdury plecie… a kiedyś byl porządny a teraz wywrotowicz jak już jeden aktor ktory zwariował i opluwa kościoł .

 3. Kolejny, któremu koryto się urywa. Czas na młode pokolenie aktorów, ale uformowanych w duchu szacunku do własnej Ojczyzny i innych ludzi. Czas na porządek w szkołach aktorskich, bo jeśli nadal będą w nich wykładać komuchy pokroju Zborowskiego, Szczura czy pijaczyny Olbrychskiego, zapaść w polskiej kulturze będzie się pogłębiać. Precz ze szKODnikami.

 4. no tak Wiktor nigdy nie zaznal bedy w powojennej Polsce nie strajkowal nie bylo tak zeby gotowal zupe ze swinskich ogonow bo to bylo dla nas bydla w slepach miesnych na kartki jeszcze a wy aktorzyni co komuchom klaskali a teraz platfusom klaskacie ,,kiedy miekiscie zle??? teraz co mowi sie prawde Holand zydowa siedzi caly czas za granica i co ona moze wiedziec czy komus brakuje chleba, teraz wladza daje 500 + dla dzieci i juz geby sie krzywia ze niema pieniedzy a skad je wziasc a znalazly sie jak uszczelnili lichwiarstwo i podatki sztuczne faktury ,i to jeszcze mowia ze cholota bedzie wiecej pic alkochol za 500+ a czemu nie dac 10 tys. jak sama Sedzina mowi ze za taka pensje mozna zyc tylko na prowincji ,,quzwa byly esbek mowi ze za 2000 tys, nie wyzyje ,,,??? quzwa to jak ma wyztc rodzina za 500 + i cos co dorobia ,,Pytam PANA WIKTORA ZBOROWSKIEGO ,JAK ZNIKNA TAKIE KANALIE CO ZRA I BAWIA SIE ZA LUDZKIE KRZYWDY TO BEDZIE PORZADEK .

 5. Jeśli mam do wyboru wypiąć się d..na wszystkich lub lizać d… wszystkim – wybieram to pierwsze.Wtedy przynajmniej smród zostaje z tyłu.

 6. W „RANCZU” grał Pan mądrego i troskliwego biskupa, którego podanie dłoni umacnia.
  Bardzo leżały tam biskupowi na sercu losy ojczyzny.
  Szkoda, że nie potrafi Pan być takim człowiekiem. Ale za komuny żyło się lepiej. Więc, niech się Pan otwiera i gra dalej dla Brukseli:(

ZOSTAW ODPOWIEDŹ