Dzierżoniowska Grupa Rekonstrukcyjna zadbała o nagrobek obrońcy Warszawy

zprawa.pl

„Jako Gruzin chciałbym być pochowany w Gruzji, ale jestem szczęśliwy, że będę pochowany na ziemi dzielnego i szlachetnego Narodu Polskiego.” – Taka inskrypcja, będąca cytatem  z testamentu ppłk. Tewzadze, znajduje się  jego nagrobku, na cmentarzu parafialnym w Dzierżoniowie.

18 marca, dokładnie w 96. rocznicę ewakuacji przed bolszewikami z portu w Batumi grupy wyższych oficerów oraz szkoły junkrów armii gruzińskiej, członkowie GRH 58 pułku piechoty (4 psw) dokończyli realizację głównego celu zbiórki publicznej, jaką prowadzili w listopadzie 2016 roku na cmentarzach w Dzierżoniowie, Bielawie, Miliczu i Bydgoszczy.

– W ramach prac modernizacyjnych dokonaliśmy wymiany kruszejącej – wykonanej z lastryko – części nagrobka podpułkownika Waleriana Tewzadze – dowiadujemy się od członka Grupy. – Stare lastryko zastąpione zostało estetycznym, trwałym i łatwym w pielęgnacji jasnym kamieniem. Przesunęliśmy też nieco umieszczoną na nagrobku kilka lat temu kamienną nakładkę z wizerunkiem krzyża Virtuti Militari. Natomiast czarna tablica napisowa pozostała bez zmian. Pod nowym nagrobkiem umieściliśmy też kapsułę m.in. z informacjami na temat ppłk Tewzadze oraz z gruzińską ziemią przywiezioną 6 lat temu z Tbilisi. Wszystkim darczyńcom, którzy wsparli finansowo akcję gruntownej modernizacji nagrobka serdecznie dziękujemy!

Podpułkownik dyplomowany Walerian Tewzadze (1894-1985) był gruzińskim oficerem kontraktowym w Wojsku Polskim. We wrześniu 1939 roku dowodził północnym odcinkiem obrony Warszawy. W czasie okupacji był zastępcą dowódcy 7 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Od listopada 1945 roku, pod zmienionym nazwiskiem – „Walery Krzyżanowski”, zamieszkał w Dzierżoniowie, gdzie zmarł 13 grudnia 1985 roku. W latach 1960 – 1963 był prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w Dzierżoniowie. W roku 2008 jego grób na cmentarzu parafialnym w Dzierżoniowie przeznaczony był do likwidacji. Przed likwidacją uchroniła go wówczas wizyta ekipy filmowej Jerzego Lubacha. Od roku 2011 GRH 58 pułku piechoty jest formalnym opiekunem grobu podpułkownika.

źródło: zprawa.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ