Niezalezna: Trotyl na wraku tupolewa? Próbki zbadają Hiszpanie

smolensk.jpg

Prokuratura Krajowa poinformowała w komunikacie, że nawiązała współpracę z Laboratorium Kryminalistycznym Policji Naukowej Hiszpanii w Madrycie. To kolejna zagraniczna instytucja, do której zwrócili się polscy prokuratorzy z prośbą o wykonanie badań ws. katastrofy smoleńskiej. 

Prokuratura Krajowa w Warszawie podała, że „Laboratorium Kryminalistyczne Policji Naukowej Hiszpanii w Madrycie (Comisaría General de Policía Científica, Madrid) jest kolejną zagraniczną instytucją, do której prokuratorzy prowadzący śledztwo związane z katastrofą lotniczą pod Smoleńskiem zwrócili się z prośbą o wykonanie badań kryminalistycznych”.

Zaoferowana przez Policję Naukową Hiszpanii pomoc ma rutynowy charakter naukowego wsparcia działań śledczych i od strony analitycznej będzie polegać na wykonaniu badań próbek pobranych w trakcie oględzin wraku samolotu TU-154 M Nr 101 na obecność pozostałości materiałów wybuchowych. Laboratorium Kryminalistyczne Policji Naukowej Hiszpanii jest kompetentnym, doświadczonym i uznanym na całym świecie laboratorium wykonującym tego rodzaju analizy kryminalistyczne 

– podkreślono w komunikacie.

Pod koniec lutego tego roku informowaliśmy, że brytyjskie Forensic Explosives Laboratory (FEL) przygotuje badanie na obecność materiałów wybuchowych w szczątkach Tu-154M.

Służba prasowa FEL przekazała, że analiza zostanie przeprowadzona na zamówienie polskiego rządu, a komercyjna, płatna umowa w tej sprawie została podpisana w grudniu ubiegłego roku.

 Nasze wsparcie jest rutynowe i czysto naukowe, bo FEL jest uznane na całym świecie jako centrum niezależnej analizy śledczej materiałów wybuchowych

– dodano.

Jak zaznaczono, eksperci funkcjonującego przy brytyjskim Ministerstwie Obrony laboratorium „nie wydadzą żadnego komentarza na temat przyczyn katastrofy, opinii lub interpretacji wyników badania”.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ