Wrocław chce 50 autobusów elektrycznych

Jeangagnon, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Wrocław deklaruje chęć zakupu nawet 50 autobusów elektrycznych, które mogą do nas trafić w ramach rządowego programu rozwoju elektromobilności. Pierwsze mogą pojawić się na ulicach miasta w 2019 r.

Niebawem Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchomi program, którego celem jest opracowanie i wdrożenie polskiego prototypu autobusu całkowicie elektrycznego. Ma jeździć w polskich miastach. Wrocław również przystąpił do tego programu. Najpierw jednak NCBR musi zebrać oczekiwania miasta co do parametrów, jakie ma spełniać autobus miejski przystosowany do lokalnego ruchu ulicznego.

– Ma to być w pełni funkcjonalny pojazd, który bez problemów pokona dystans najbardziej wymagającej linii autobusowej we Wrocławiu w każdych warunkach pogodowych – mówi Piotr Misiak z Biura Zarządzania Projektami UM Wrocławia.

Aby pojazd był dopracowany i skrojony na nasze potrzeby, NCBR przeprowadzi najpierw postępowanie w trybie „partnerstwa innowacyjnego”, na które pozwala nowa ustawa „Prawo zamówień publicznych”. Wykonawcy będą mieli za zadanie opracowanie innowacyjnego produktu na bazie wrocławskich oczekiwań. Pierwsze wyprodukowane pojazdy testowe przesądzą, czy autobus jest właściwy dla lokalnych potrzeb czy wymaga poprawy.

Nawet 80% dofinansowania

– W tym celu opracowaliśmy trzy rodzaje tras łatwa, średnia i trudna. Jeżeli autobus testowy sprosta wyzwaniu na najtrudniejszych trasach, wówczas będziemy wypełniać nasze zobowiązanie o zakupie 50 szt. autobusów dla Wrocławia. Jeżeli pojazd będzie miał problemy na najłatwiejszych trasach, wówczas będziemy mieli do czynienia z autobusem niedopracowanym, a Wrocław z pewnością nie zdecyduje się na takie rozwiązanie – wyjaśnia Piotr Misiak.

Jeżeli autobus w pełni poradzi sobie z wrocławskim ruchem drogowym i spełni inne oczekiwania, wówczas miasto może uzyskać przy zakupie dofinansowanie z NFOŚGW nawet do 80% wartości pojazdów.

Autobusy zasilałyby flotę Wrocławskiego MPK i jeździły na trasach komunikacji miejskiej. – Jestem przekonany, że mieszkańcy szybko docenią niepodważalne walory autobusów elektrycznych, jakimi są bardzo cicha i bezemisyjna jazda – podkreśla Misiak.

Oprócz autobusów też infrastruktura

Harmonogram projektu przewiduje, że pierwsze partie pojazdów produkcyjnych zostaną dostarczane pod koniec 2019 r. Jednak do projektu przystąpiło 41 miast z całego kraju i trudno jeszcze ocenić, czy do stolicy Dolnego Śląska pojazdy zostaną dostarczone w pierwszej kolejności.

Oprócz autobusów istotna jest również infrastruktura. W mieście potrzebne będą inwestycje w stacje ładowania, modernizacja zajezdni autobusowej, w celu dostosowania do nowych pojazdów, modernizacja sieci przesyłowej energię elektryczną. Projekt przewiduje opracowanie nowego modelu biznesowego, która ma minimalizować nakłady finansowe, ale także opracowanie modelu finansowania serwisowania zupełnie innowacyjnych produktów, jakimi będą nowe elektryczne autobusy.

Partnerstwo innowacyjne – jak to działa?

NCBR, agencja wykonawcza Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wraz z samorządami (partnerami programu) zdefiniują konkretne potrzeby i możliwości miast, jak choćby oczekiwany poziom wydajności, czy maksymalne koszty nowych pojazdów. Następnie wspólnie wystąpią w roli zamawiającego w postępowaniu publicznym, które wyłoni wykonawców projektów B+R. Konsorcja badawcze będą realizowały projekty etapowo, a po każdym z etapów NCBR będzie ograniczał liczbę wykonawców, doprowadzając do końca procesu badawczego (tj. etapu prototypu) jedynie jeden bądź dwa najlepsze projekty.

Źródło: Oficjalny Portal Miasta Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ