29 marca otwarcie Muzeum Teatru

Pierwsze w Polsce Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego rozpoczyna swoją działalność 29 marca. Swoje gabinety i pracownie mają w nim Henryk Tomaszewski, prof. Janusz Degler i Stefan Arczyński.

Patronem pierwszego w Polsce Muzeum Teatru jest Henryk Tomaszewski. Wybitny aktor i reżyser był założycielem i wieloletnim dyrektorem Wrocławskiego Teatru Pantomimy. – W świecie Wrocław jest znany dzięki teatrowi. To teatry Tomaszewskiego i Grotowskiego otworzyły nam okno na świat – mówi dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, którego Muzeum Teatru jest oddziałem.

Nowe muzeum opowiada nie tylko o pantomimie, ale o całym wrocławskim życiu teatralnym poprzez wystawy stałe i czasowe, rozbudowany i oryginalny program edukacyjny łączący zajęcia teoretyczne z praktycznymi, spotkania, pokazy i warsztaty, które w niekonwencjonalny sposób uchylą rąbka teatralnych tajemnic.

Muzeum Teatru znajduje się tuż obok Narodowego Forum Muzyki. Przy wejściu do gmachu, pozostałości południowego skrzydła pałacu królewskiego, stoi rzeźba z brązu według projektu Theodora von Gosena przedstawiająca twarz Orfeusza, mitycznego śpiewaka. Trzykondygnacyjny budynek (1307 metrów kwadratowych) mieści historie wielkich sław wrocławskiego teatru.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ