Ustawa o repolonizacji mediów będzie gotowa w połowie roku!

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiedział w TVP Info, że w połowie roku będzie gotowa ustawa o dekoncentracji (repolonizacji) mediów. Celem ustawy wg. Sellina jest wprowadzenie w Polsce takich zasad funkcjonowania mediów, jakie obowiązują w krajach zachodnich.

Wiceminister powiedział, że obecnie przyspieszono prace nad ustawą repolonizacyjną, by już w połowie tego roku ustawa trawiła pod obrady Sejmu. Główny cel ustawy to zapobiegnięcie koncentracji poszczególnych mediów.

Sellin przyznaje, że zespół który przygotowuje ustawę przeprowadził wnikliwą analizę rynków mediów w innych krajach europejskich, po to, aby zobaczyć w jaki sposób działają media w krajach zachodnich i jak ich funkcjonowanie jest uregulowane w systemie prawnym. – Chodzi o to, żeby nie było w Polsce takiej sytuacji, jaka nie występuje w poważnych krajach Unii Europejskiej, że jest nadmierna koncentracja właścicielska konkretnych firm w pewnych segmentach rynku medialnego – stwierdził Jarosław Sellin.

Wiceminister kultury przyznał również, że w krajach UE dopuszcza się wprowadzenie tzw. krajowych regulacji, które maja chronić przed nadmierną koncentracją na rynku mediów. To w zasadzie pewien standard w Europie Zachodniej.

Ustawa ma stworzyć możliwość tworzenia kapitału narodowego, a nie obcego.

Ustawa ma objąć wszystkie segmenty rynku medialnego – od tradycyjnej (prasa, radio, telewizja) po media internetowe.

źródło: Telewizja Republika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj