Dary od prezydenta dotrą do Polaków na Wschodzie

Prezydent RP Andrzej Duda fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim z Ministrem Adamem Kwiatkowskim obecni byli m.in. Anna Popek, Artur Dmochowski, Rafał Porzeziński i Marek Makuch. Kancelaria Prezydenta zorganizowała kolejny transport z pomocą dla Polaków na Wschodzie. Pomoc rzeczowa, książki, audiobooki, laptopy przekazane przez KPRP oraz PAP, TVP i PR trafią do Polaków na Ukrainie.

Szef Gabinetu Prezydenta RP, Minister Adam Kwiatkowski spotkał się z przedstawicielami Polskiej Agencji Prasowej, Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Instytucje te włączyły się w kolejną, już piątą Akcję Pomocową dla Polaków na Wschodzie organizowaną przez Kancelarię Prezydenta, przekazując materiały edukacyjne dla dzieci i młodzieży, gry, zabawki oraz sprzęt komputerowy.

Adam Kwiatkowski zaznaczył, że Polacy na Wschodzie potrzebują wsparcia materialnego, ale też „potrzebują solidaryzmu i tego, żeby głośno mówić, że pamiętamy, że oni tam na Wschodzie, często w bardzo trudnych warunkach, często ryzykując i tracąc w swoim życiu osobistym czy zawodowym, trwają w polskości”.

Adam Kwiatkowski podkreślił, że pomoc przekazywana Polakom na Wschodzie to wyraz wdzięczności za to, że pielęgnują oni polskość.

– Już lada dzień, przed Świętami Wielkanocnymi, kolejni Polacy na Ukrainie, w rejonie Żytomierszczyzny, w wioskach położonych w rejonie Dołbysza otrzymają właśnie tę wdzięczność, czyli z jednej strony pokazanie, że Polska o nich pamięta, ale z drugiej strony to, co im jest potrzebne; potrzebne do tego, aby najmłodsi mogli uczyć się języka polskiego, bo to są pomoce naukowe, książki, podręczniki, lektury, ale też pomoc rzeczową, która jest im potrzebna w codziennym życiu – mówił szef gabinetu prezydenta.

Wielkanocna Akcja Pomocowa trafi do Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszkających w małych miejscowościach w obwodzie żytomierskim. Żywność, chemia gospodarcza, ubrania, obuwie, książki, komputery, zabawki, maskotki i materiały edukacyjne trafią między innymi do dzieci z przedszkola prowadzonego przez polskich księży w Dołbyszu. Para Prezydencka przekazała dla dzieci gry edukacyjne, puzzle i sprzęt sportowy. Do akcji przyłączyło się również Radio dla Ciebie, Polski Związek Piłki Nożnej, Polski Związek Piłki Siatkowej, Polski Komitet Olimpijski, Polonia ze Stanów Zjednoczonych oraz prywatni sponsorzy, którzy pamiętają o Polakach ze Wschodu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ