Czy w obliczu niewydolnego ZUS-u grozi nam głodowa emerytura albo nie będzie jej wcale ? Relacja z konferencji

MP Konferencja Co po ZUS-ie

W obliczu niewydolnego ZUS-u grozi nam głodowa emerytura albo nie będzie jej wcale, usłyszeli na wczorajszej konferencji licznie zgromadzeni wrocławianie. W tej chwili świat jest tak zadłużony, że jeden z pomysłów na reset tego świata to ….wojna. Jesteśmy w wielkim kryzysie elit, to jest wielowymiarowy problem, oprócz kwestii emerytur – za co będziemy żyli – pytanie jest inne?! Czy my w ogóle będziemy żyli? Paneliści zgodnie twierdzili, że zagrożenie jest realne a Polacy zaklinają rzeczywistość, rząd nie chce dostrzec niebezpieczeństwa, mimo, iż widoczne są nowe zasady ładu porządku światowego.

Dotyka nas wielka globalna wojna handlowa. Jeśli sami nie zatroszczymy się o przyszłość, nie przeżyjemy. Ale nie możemy się zatroszczyć, bo zarabiamy za mało. Emerytura będzie dla nielicznych albo dostaniemy emeryturę obywatelską. Co po ZUS-ie? Odpowiadali specjaliści ekonomiczni, prawnicy, przedsiębiorcy.

Michał Marusik – europarlamentarzysta

Trzeba przestać zabierać i rozdawać, i nie zamieniać złodziejskiej instytucji na inną złodziejską instytucję. Mamy proceder okradania obywateli przez państwo i trzeba z tym skończyć. Musimy doprowadzić do tego żeby władza nas nie uszczęśliwiała na siłę. Każdy z nas sam odpowiedzialny jest za siebie, i każdy z nas ma sam decydować co zrobi ze swoimi pieniędzmi. 

Jacek Wilk, prawnik. Proponujemy system kompromisowy, tzw. emerytury obywatelskie.

Gospodarka żeby się rozwijała, potrzebuje jednej cechy, nie trzeba jej przeszkadzać. A nam przeszkadza wiele rzeczy. Między innymi nadprodukcja aktów prawnych – w ostatnim roku było ich 30 tysięcy, to jest biegunka legislacyjna. W Polsce nie ma prawnika, który wie, jakie obowiązuje prawo. Poza tym jeśli ustawa trwa średnio kilka lat widać niestabilność polskiego prawa.

W systemie, w jakim żyjemy, rząd chce naszego dobra, dlatego tego dobra mamy coraz mniej. Trzeba umieć odróżniać tych, którzy się tylko podlizują aby wygrać wybory, od tych, którzy mówią prawdę.

 

Zbigniew Jarząbek, wrocławski przedsiębiorca, Akademia Patriotów KNP

Konstytucja im prostsza tym lepsza dla kraju, tak samo jak program, im prostszy tym lepszy. Konstytucja Stanów zjednoczonych jest osiem razy krótsza od instrukcji sprzedawania kapusty w Unii Europejskiej.

W Polsce jest powszechny brak odpowiedzialności, to my powinniśmy być odpowiedzialni. Jeżdżąc po świecie, zauważyłem pewne zmiany w Europie. Możemy być świadkami czegoś, co nam nie przychodzi do głowy.

Janusz Szewczak, Poseł PiS, prawnik,  główny ekonomista SKOK-u

Polacy muszą więcej zarabiać, wtedy sami będą mogli oszczędzić. Dzisiaj to jest niemożliwe, jeśli maja być godziwe emerytury muszą być godziwe wynagrodzenia.

Robert Gwiazdowski, prawnik, były prezes ZUS, ekspert z Centrum im. A. Smitha

Tylko prawda jest ciekawa i tylko prawda nas wyzwoli. Emerytura obywatelska i obniżenie kosztów pracy, i poprawienie demografii – to się łączy z możliwością indywidualnego oszczędzania. dzisiaj mało kogo stać na odkładanie.

Dlaczego tak jest, że mamy nadprodukcję a ceny idą w górę? – bo dodrukujemy pieniądze, z inflacji żyją banksterzy i politycy. Inflacja jest ukrytym podatkiem. Niezależnie jaki będzie podatek,  dochodowy czy inflacyjny, efekt będzie taki sam.

Józef Białek, wrocławski przedsiębiorca, organizator konferencji pt. Co po ZUS-ie. Systemy emerytalne w Polsce.

Straciliśmy wiarę, ZUS rozbił rodzinę a administracja państwowa dobija przedsiębiorców. Jeśli chcemy wolności gospodarczej musimy wyjść z UE.

Jako przykład Białek  podał otrzymaną niedawno 100 stronicową dyrektywę unijną dotyczącą podnośników, gdzie na końcu jest zapis mówiący o karach odstraszających za niespełnienie choćby jednego punktu. Przedsiębiorca zastanawiał się, czy chodzi o 100 zł, 100 tys. zł czy ścięcie głowy.

MP

PODZIEL SIĘ

3 KOMENTARZE

  1. Zbysiu Jarząbek lepiej niech powie ile to zusu płaci ? On jest rolnikiem z okolic Środy Ślaskiej, może płaci ale co najwyżej KRUS. W każdym bądź razie nie jest żadnym przedsiębiorcą a tym bardziej wrocławskim!. W CEIDG można sprawdzić, nawet nie miał nigdy DG!

  2. Adam to w takim razie Jarzabek to mądry gość po co płacić zus jak może KRUS. Też bym wolał być na kursie i mniej oddawać do zus bankruta. Jak nie zadbasz sam o siebie to z zus u na trumnę niedługo tylko dostaniesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ