Wrocław: wernisaż w Galerii „Kuźnicza”

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” we Wrocławiu w ramach inicjatywy Galeria „Kuźnicza” zaprasza na wernisaż.

Anna Janusz-Strzyż
GRAFIKA
4 kwietnia 2017 r. (wtorek)
godz. 18:00
„Civitas Christiana”
Wrocław, ul. Kuźnicza 11-13 (I piętro)

Anna Janusz-Strzyż o sobie: Moja twórczość jest mocno związana z moimi osobistymi przeżyciami. Inspirują mnie wydarzenia z życia, napotykani ludzie: przyjaciele i znajomi oraz zwierzęta. Najogólniej można by określić, że otaczający mnie świat, jego piękno i różnorodność stanowi dla mnie niewyczerpane źródło natchnienia. Gdybym zaś miała określić swój styl, to niezmiennie jest on oparty na klasyce. Jestem zafascynowana twórczością starych mistrzów epoki renesansu, baroku, romantyzmu.

Prace, które mam przyjemność zaprezentować na tej wystawie to grafiki i rysunki. Zostały wykonane w technikach takich jak sucha igła, akwaforta, akwatinta oraz rysunek piórkiem . Są wśród nich niedawno powstałe inspirowane morskimi rejsami rysunki, jak również akwaforty prezentujące Wrocław, taki jak ja go widzę, a raczej jak odbieram. Cykl grafik w technice suchej igły zatytułowany „Pielgrzym” nawiązuje do moich podróży po Hiszpanii, stanowi też swego rodzaju próbę oddania w symboliczny sposób, refleksji nad naszym pielgrzymowaniem przez życie.

Obok najnowszych, prezentuję tu też starsze prace, szczególnie mi bliski, powstały dwanaście lat temu, cykl sześciu grafik (prezentuję tu pięć) wykonanych na konkurs ilustracji biblijnej zorganizowany przez Wydawnictwo Świętego Wojciecha: ,, Gdy słowo staje się obrazem”. Jedna z grafik została wybrana do zilustrowania Biblii Poznańskiej, unikatowego wydania z oryginałami grafik wybranych autorów. Pojawiające się w wielu pracach osoby, to moi bliscy znajomi. Nie tyle zależało mi na sportretowaniu konkretnych osób, ile na przekazaniu klimatu, nastroju opowiadanej w danej pracy historii. Każda z moich grafik, czy każdy z moich rysunków to pewna opowieść. Odbiorcy pozostawiam pełną swobodę interpretacji.

Źródło: Civitas Christiana

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ