Prapremiera polska w Teatrze Polskim na Scenie Kameralnej już w niedzielę 2 kwietnia 2017 roku  

MP Próba Mirandolina

 

Mirandolina Petera Turrniego w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego sprawi, iż każdy z widzów podejmie dialog, najpierw z sobą samym, potem z otoczeniem. Postaci Turriniego, mimo, iż żyły blisko 70 lat wcześniej, myślą i zachowują się podobnie jak my dzisiaj. Dążyli, jak my dzisiaj do zapewnienia sobie jak największej przestrzeni, do bogactwa, często bezwzględnie. Jeśli żyjemy w erze konsumpcjonizmu,  możemy nie dostrzec otaczającej rzeczywistości, którą też kreujemy, tak jak bohaterowie sztuki. Wyszomirski dociera do naszej jaźni, czy odpowiemy na ważne pytania?

MP Bartłomiej Wyszomirski

Komedia Turriniego z 1973 roku, powstała na motywach XVIII wiecznej sztuki Carla Goldoniego. Opowiada historię przedsiębiorczej i powabnej Mirandoliny, właścicielki gospody, gdzieś na wybrzeżu adriatyckim we Włoszech. Jest jesień, już po sezonie ale podróżni nadal pozostają w gospodzie. Austriacki dramatopisarz obnaża człowieka, jego zachłanność, koncentruje się zwłaszcza na relacjach ludzkich, motywach ich działań, jaki mają wpływ na siebie. O swojej twórczości mówi: „Moje sztuki nie obwieszczają żadnych wiecznych wartości, stawiają jedynie pytania na dziś. […] Staram się po prostu pokazać na scenie przy użyciu środków artystycznych szaleństwo, w którym dziś żyjemy. Uprawiam teatr aktualny. Opisuję lęki moich czasów.”

W Polsce dramaty Turriniego zaczęły zdobywać popularność dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Pierwsza jego sztuka pokazana u nas to „Józef i Maria” wyreżyserowana przez Tomasza Zygadłę w Teatrze Telewizji (1990).

Dramaty Turriniego, należą do najczęściej wystawianych na świecie. W Polsce austriacki dramatopisarz został zauważony dopiero po wystawieniu „Józefa i Marii” w Teatrze Telewizji w 1990 roku.

Mirandolina – Aldona Struzik

Ten spektakl będzie niespodzianką dla widzów. Mirandolina to silna kobieta, która walczy z mężczyznami. Jest samodzielna, inteligentna ale więcej szczegółów nie zdradzę.

MP Aldona Struzik

Cavaliere Rippafratta – Cezary Morawski

Tutaj wszyscy wszystkich oszukują i związki tych oszustów się przeplatają w ich ogólnych kłamstwach i o tym jest ta sztuka. O dzisiejszym świecie. Przesłanie sztuki? Bądźmy ludźmi.

Zapraszam państwa bardzo serdecznie do Teatru Polskiego na Mirandolinę prapremierę polską.

MP Cezary Morawski

MP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ