Prapremiera polska w Teatrze Polskim na Scenie Kameralnej już w niedzielę 2 kwietnia 2017 roku  

MP Próba Mirandolina

 

Mirandolina Petera Turrniego w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego sprawi, iż każdy z widzów podejmie dialog, najpierw z sobą samym, potem z otoczeniem. Postaci Turriniego, mimo, iż żyły blisko 70 lat wcześniej, myślą i zachowują się podobnie jak my dzisiaj. Dążyli, jak my dzisiaj do zapewnienia sobie jak największej przestrzeni, do bogactwa, często bezwzględnie. Jeśli żyjemy w erze konsumpcjonizmu,  możemy nie dostrzec otaczającej rzeczywistości, którą też kreujemy, tak jak bohaterowie sztuki. Wyszomirski dociera do naszej jaźni, czy odpowiemy na ważne pytania?

MP Bartłomiej Wyszomirski

Komedia Turriniego z 1973 roku, powstała na motywach XVIII wiecznej sztuki Carla Goldoniego. Opowiada historię przedsiębiorczej i powabnej Mirandoliny, właścicielki gospody, gdzieś na wybrzeżu adriatyckim we Włoszech. Jest jesień, już po sezonie ale podróżni nadal pozostają w gospodzie. Austriacki dramatopisarz obnaża człowieka, jego zachłanność, koncentruje się zwłaszcza na relacjach ludzkich, motywach ich działań, jaki mają wpływ na siebie. O swojej twórczości mówi: „Moje sztuki nie obwieszczają żadnych wiecznych wartości, stawiają jedynie pytania na dziś. […] Staram się po prostu pokazać na scenie przy użyciu środków artystycznych szaleństwo, w którym dziś żyjemy. Uprawiam teatr aktualny. Opisuję lęki moich czasów.”

W Polsce dramaty Turriniego zaczęły zdobywać popularność dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Pierwsza jego sztuka pokazana u nas to „Józef i Maria” wyreżyserowana przez Tomasza Zygadłę w Teatrze Telewizji (1990).

Dramaty Turriniego, należą do najczęściej wystawianych na świecie. W Polsce austriacki dramatopisarz został zauważony dopiero po wystawieniu „Józefa i Marii” w Teatrze Telewizji w 1990 roku.

Mirandolina – Aldona Struzik

Ten spektakl będzie niespodzianką dla widzów. Mirandolina to silna kobieta, która walczy z mężczyznami. Jest samodzielna, inteligentna ale więcej szczegółów nie zdradzę.

MP Aldona Struzik

Cavaliere Rippafratta – Cezary Morawski

Tutaj wszyscy wszystkich oszukują i związki tych oszustów się przeplatają w ich ogólnych kłamstwach i o tym jest ta sztuka. O dzisiejszym świecie. Przesłanie sztuki? Bądźmy ludźmi.

Zapraszam państwa bardzo serdecznie do Teatru Polskiego na Mirandolinę prapremierę polską.

MP Cezary Morawski

MP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj