Wilki wróciły w Karkonosze

domena publiczna

Radio Wrocław informuje o powrocie wilków w Karkonosze.

Wilki na stałe powróciły w Karkonosze. Dotychczas dostrzeżono tropy i kilka zabitych zwierząt. Teraz obecność drapieżnika potwierdziła tzw. fotopułapka. Zainstalował ją w lesie przyrodnik Artur Pałucki.

— Wilki co jakiś czas zachodziły w Góry Izerskie, w Karkonosze, w Rudawy Janowickie. Natomiast ten sezon zimowo-wiosenny zaczął się dosyć ciekawie, bo wygląda na to, że są wilki, czują się dobrze — mówi przyrodnik badający duże drapieżniki Sudetów Zachodnich.

Pałucki uspokaja, że ludzie nie muszą obawiać się tych zwierząt:

— Nie ma zagrożeń jeśli chodzi o tej bajkowe opowieści o wilkach, które zjadają małe dzieci. One nie są zainteresowane ludźmi, nie lubią naszego zapachu. Interesują się tak na prawdę tym, co mogą zjeść. Są to jelenie, dziki, czasem również psy — podaje portal radiowroclaw.pl.

Liczba wilków i ich leża nie zostały podane do wiadomości publicznej. Obserwują je również pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego, a jego dyrektor Andrzej Raj cieszy się z obecności zwierząt:

— Mamy wilka i to wcale nie takiego przechodniego, tylko pojawiającego się niedaleko miejscowości. W związku z tym, zaakceptował on ten teren i z tego się bardzo cieszymy — czytamy na portalu radiowroclaw.pl.

W dawnych czasach wilki były intensywnie tępione przez człowieka. Nie rozumiano wówczas roli, jaką spełniają drapieżniki w ekosystemie. W tej części Karkonoszy, która obecnie należy do Polski (dawniej Prusy), ostatni wilk został ubity w 1810 roku, tzn. 207 lat temu. Niewiele dłużej przetrwały te zwierzęta po stronie czeskiej (dawniej Austro-Węgry). Ostatniego odstrzelono w 1842 roku.

Źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ