Nie żyje ks. Stanisław Małysiak, partyzant Armii Krajowej

znicze_0.jpg

Ksiądz Stanisław Małysiak miał 92 lata. Był partyzantem Armii Krajowej oraz wieloletni przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w czwartek w Kościele Mariackim. Ks. Stanisław Małysiak zostanie pochowany na Cmentarzu Rakowickim.

Ks. Stanisław Małysiak urodził się 5 maja 1925 roku w miejscowości Ślemień, w powiecie żywieckim.

Ks. Małysiak działał w Związku Walki Zbrojnej. Najpierw przydzielony do plutonu Brzeziny uczył się w leśnej szkole partyzanckiej, kształcącej młodych dowódców piechoty, potem w latach 1942-1944 walczył w Armii Krajowej pod pseudonimem Sęp w IX Pułku Legionów Ziemi Zamojskiej pod dowództwem Konrada Bartoszewskiego (ps. Wir).

Za działalność partyzancką, na wniosek swojego dowódcy Konrada Bartoszewskiego, został odznaczony Krzyżem Walecznych. Odznaczenie zostało mu wręczone dopiero po przemianach politycznych, w 1989 roku.

W 1990 roku, na wniosek krakowskiego środowiska żołnierzy Armii Krajowej, ks. kardynał Franciszek Macharski mianował ks. Infułata Małysiaka kapelanem organizacji kombatanckich Armii Krajowej.

Źródło: diecezja.pl, telewizjerpublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ