Baki ostrzegają: Oszuści nasilili działania przestępcze

kasa robert1.jpg

Przestępcy wymyślają coraz to nowsze sposoby na wyłudzanie naszych pieniędzy. Ilu przestępców, tyle pomysłów – alarmują specjaliści. W ostatnim czasie bankowcy zauważyli, że problem się nasila i radzą, jak uniknąć problemów.

Bank BZW BK napisał do swoich klientów: „W ostatnim czasie oszuści nasilili działania przestępcze, aby wyłudzić Państwa pieniądze” i zwrócił uwagę na dwa typy przestępstw:

– Fałszywe wezwania do zapłaty. Oszuści, podszywając się pod znane instytucje, wysyłają masową korespondencję, która swoją treścią i formą przypomina pisma urzędowe. Odbiorcy takiej korespondencji wzywani są np. do zapłaty za wpis do rejestru, który swą nazwą przypomina Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG), lub do zapłaty za rzekomą ochronę prawną znaku towarowego, nazwy czy też logotypu. Z pism tych wynika, że jeśli odbiorcy wiadomości nie uiszczą opłaty, zostaną pozbawieni odpowiedniej ochrony np. przez wykreślenie z danego rejestru;

– Fałszywe powiadomienia o zmianie numeru rachunku. Przestępcy wysyłają pisma informujące o rzekomej zmianie numeru konta bankowego dotychczas stosowanego do rozliczeń z kontrahentami bądź znanymi usługodawcami np. dostawców energii, internetu. W rzeczywistości w piśmie wskazują fałszywy numer rachunku.

Bank radzi, że jeśli otrzymamy taką korespondencję to należy zachować szczególną ostrożność. –  Ważne jest sprawdzenie wezwań i powiadomień o zmianie rachunku w odpowiednim urzędzie lub instytucji lub u swych partnerów biznesowych czy dostawców – podkreślają bankowcy.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ