„Sztuka starożytnego Egiptu” – wystawa w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

domena publiczna

Kilkanaście odlewów gipsowych wykonanych ponad sto lat temu, przedstawiających słynne zabytki egipskie z różnych epok, mumię młodej dziewczyny znad Nilu sprzed 2,5 tys. lat i unikatowe egzemplarze publikacji naukowych z wyprawy Napoleona do Egiptu można obejrzeć na wystawie „Sztuka starożytnego Egiptu” do 17 maja w Sali pod Filarem Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prezentowane na wystawie zabytki pochodzą w dużej części z kolekcji stworzonej przez niemieckiego naukowca Johanna Gustava Gottlieba Büschinga (1783-1829), który był twórcą pierwszego muzeum we Wrocławiu. Oprócz zabytków z wykopalisk prowadzonych w okolicy – na terenie Śląska – w placówce umieszczono również gipsowe kopie ukazujące zabytki z kręgu kultur orientalnych i antycznych. Duża część tej kolekcji znajduje się obecnie w zbiorach Uniwersytetu Wrocławskiego.

„Jednym z najciekawszych i najlepiej wykonanych jest odlew z grobowca Merenptaha z Doliny Królów, przedstawiający głowę faraona. Co warte odnotowania jego wykonanie zlecił Richard Lepsius – nestor niemieckiej egiptologii” – wyjaśnił PAP kurator ekspozycji, Patryk Chudzik z wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Lepsius był wśród pionierów idei wykonywania odlewów gipsowych, zarówno do celów muzealnych, jak i dydaktycznych.

„Dziś niemal każdy może po kilku godzinach lotu znaleźć się w Egipcie wśród starożytnych zabytków. Jednak jeszcze ponad 100 lat temu była to długa i niebezpieczna wyprawa. Dlatego pokazując odlewy, zapoznajemy się nie tylko z wysublimowaną sztuką faraońską, ale również historią dyscypliny – egiptologii” – powiedział Chudzik.

Na wystawie znajduje się 13 odlewów, których wzorce pobierano z oryginalnych zabytków. Wśród nich jest też maska popiersia Nefertiti, głowa posągu faraona Taharki, odlewy płaskorzeźb ze świątyni Hatszepsut. Wszystkie wykonywano w naturalnej skali.

Zgromadzone obiekty pozwalają prześledzić rozwój sztuki egipskiej od jej zarania w okresie Starego Państwa po czasy ptolemejskie, czyli okres władania dynastii założonej przez jednego z generałów Aleksandra Wielkiego.

Jak poinformował Chudzik, odlewom towarzyszy prezentacja mumii młodej dziewczyny, która jako pierwsza została przywieziona na obecne ziemie polskie – do Wrocławia – już pod koniec XVI wieku. Tzw. mumia księżniczki to zwłoki młodej dziewczyny, która żyła około 2,5 tys. lat temu. Teraz przechowywana jest w zbiorach Muzeum Człowieka we Wrocławiu.

Na wystawie prezentowane są też unikatowe egzemplarze „Description de l`Égypte”, publikacji będącej wynikiem badań i obserwacji poczynionych przez grupę naukowców, którzy brali udział w ekspedycji Napoleona do Egiptu. Wraz z publikacją dzieła wybuchło w Europie zjawisko egiptomanii, czyli fascynacji krajem faraonów. Książki przechowywane są na co dzień w Oddziale Zbiorów Graficznych Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

Wystawa „Sztuka starożytnego Egiptu” odbywa się w Sali pod Filarem Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Potrwa do 17 maja br. Można ją zwiedzać przez cały tydzień, z wyjątkiem środy, w godz. 10.00–16.00.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ