IPN na Cmentarzu Bródnowskim odnalazł szczątki czterech Żołnierzy Wyklętych

ipn.jpg
Archeolodzy Instytutu Pamięci Narodowej odkryli na Cmentarzu Bródnowskim szczątki czterech Żołnierzy Wyklętych. O sprawie informuje „Nasz Dziennik”.

Prace na Cmentarzu Bródnowskim rozpoczęły się 3 kwietnia. Potrwają do soboty, 8 kwietnia.

– Od poniedziałku prowadzimy prace na kwaterze N-45 cmentarza Bródnowskiego. To jest ten obszar, gdzie prowadziliśmy prace już dwa lata temu. Wówczas odnaleźliśmy szczątki siedmiu osób. Powróciliśmy w tym roku, żeby dokończyć nasze prace. Jak widać, rozebraliśmy element pomnika Ofiar Komunizmu, który został tutaj w latach 90. zbudowany, ponieważ pod nim spodziewaliśmy się znaleźć szereg szczątków ludzkich. Jak widać, nasze przypuszczenia się potwierdziły. Już pierwszego dnia ujawniliśmy jedenaście jam grobowych. Wczoraj przystąpiliśmy do eksploracji kilku z nich. Mamy w tej chwili ujawnione szczątki czterech osób – powiedział „Naszemu Dziennikowi” prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN oraz kierownik Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

Pierwszy etap prac poszukiwawczych na terenie kwatery 45N na warszawskim Bródnie prowadzono w lipcu 2015 roku. W trakcie prac odnaleziono kwaterę więziennych pochówków osób straconych i zmarłych w praskim więzieniu przy ul. Namysłowskiej. W jamach grobowych odkryto szczątki sześciu osób dorosłych i jednego dziecka. Przy jednej z osób dorosłych znaleziono szczoteczkę do zębów, należącą do por. Zygmunta Kęski. Trzy osoby spośród odnalezionych zabito „metodą katyńską”, tzn. strzałem w potylicę.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ