Zielona Stolica Europy – kandydatura Wrocławia odrzucona!

Südstädter, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Stolica Dolnego Śląska nie zostanie Zieloną Stolicą Europy. „Gazeta Wyborcza” informuje, że Wrocław odpadł z rywalizacji o to miano. Komisja Europejska odrzuciła kandydaturę dolnośląskiego miasta już w pierwszym etapie.

Wrocław pierwszy raz stanął w szranki konkursu, który organizowany jest od 2010 roku. Zielona Stolica Europy to miasto, które szczególnie aktywnie działa na rzecz ochrony środowiska. Zwycięzcę typuje jury, w którym zasiadają reprezentanci Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, a także Komitetu Regionow.

Obecnie tytuł dzierży niemieckie Essen w Nadrenii-Północnej Westfalii. Wcześniej były to Lublana, Hamburg, Kopenhaga, Sztokholm. Tytuł za rok 2018 został już przyznany — wyróżnione miasto to Nijmegen w Niderlandach. Obecnie gra toczy się o rok 2019. Niestety, już bez Wrocławia. Na placu boju pozostały Gandawa, Lahti, Lizbona, Oslo i Tallin. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w czerwcu.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz przekonywał kilka miesięcy temu, że Wrocław będzie dbać o powietrze, wodę i tereny zielone, a także przeciwdziałał skutkom zmiany klimatu i innym problemom. Już teraz wiadomo, że mimo porażki stolica Dolnego Śląska powalczy o tytuł w następnych edycjach.

Wrocław nie będzie Zieloną Stolicą Europy w 2019 roku, o tytuł postaramy się w kolejnym. Niezależnie od decyzji podjętej przez Komisję Europejską Wrocław już dziś staje się zielony – czytamy na oficjalnym profilu prezydenta Dutkiewicza

A co na to Ruchy Miejskie:

Nie ma niespodzianki – Wrocław nie będzie Zieloną Stolicą Europy. Liczymy, że magistrat zacznie wdrażać zielone rozwiązania proponowane m. in. przez ruchy miejskie, a dopiero potem będzie chciał sięgać po takie wyróżnienia – czytamy na oficjalnym profilu Akcja Miasto.

Źródło: Gazeta Wyborcza

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ