„Zatrzymany w kadrze. Opowieść o Zbyszku Cybulskim”. Wystawa w Zajezdni przypomni legendę polskiego kina


Mimo pięciu dekad, które minęły od śmierci Zbigniewa Cybulskiego, nadal pozostaje on jedną  z najbardziej tajemniczych postaci polskiej kinematografii. Wystawa, którą już od 21 kwietnia będziemy mogli zwiedzać w Centrum Historii Zajezdnia, przybliży tę wielką i nietuzinkową figurę. Bezpłatną ekspozycję będzie można zwiedzać do 4 czerwca.

Zbigniew Cybulski bez wątpienia jest jednym z najwybitniejszych aktorów powojennej Polski. Występował m.in. w filmach Andrzeja Wajdy, Aleksandra Forda, Jerzego Kawalerowicza, Kazimierza Kutza czy Tadeusza Konwickiego. Był wybitnym artystą o krnąbrnym charakterze i wymykającą się PRL-owskim kanonom osobowości. Do dziś inspiruje i ciekawi kolejne pokolenia kinomanów co sprawia, że nie sposób przejść obok jego aktorskich kreacji obojętnie.

50 lat po śmierci aktora, w Zajezdni stanie wystawa czasowa „Zatrzymany w kadrze. Opowieść
o Zbyszku Cybulskim”. Autorką wystawy jest Inga Leśniewska-Orlicka, a scenografię zaprojektowała Beata Fertała-Harlender.

Od Chełmickiego do Rodeckiego

Zaprezentowanych zostanie siedem sekcji tematycznych odpowiadających filmom związanym z Wrocławiem, w których występował Zbigniew Cybulski: „Popiół i diament”, „Giuseppe w Warszawie”, „Cała naprzód”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Salto”, „Szyfry” oraz „Morderca zostawia ślad”. Każda z sekcji stanowi oddzielną scenografię, z fotosami i oryginalnymi kostiumami, w których grał Cybulski. Tak wzbogacona wystawa zabierze odwiedzających w niezwykłą podróż, podczas której będą mogli poczuć się jak na prawdziwym planie filmowym.

Najważniejsze role Zbigniewa Cybulskiego powstały we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, a drzwi do kariery otworzyła mu rola Maćka Chełmickiego w „Popiele i diamencie” Andrzeja Wajdy, który zostanie wyświetlony w kinie Zajezdni w dniu wernisażu wystawy o godz. 18.00. Wstęp na projekcję jednej z najlepszych produkcji w historii polskiej kinematografii jest bezpłatny, na pokaz obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 71 715 96 97 bądź adresem mailowym sekretariat@zajezdnia.org.

– Oprócz projekcji filmu, w dniu otwarcia wystawy odbędzie się także spotkanie z dawnymi współpracownikami Zbigniewa Cybulskiego, a Inga Leśniewska-Orlicka oprowadzi pierwszych zwiedzających. Rozpoczęcie o godzinie 16:30 – zaprasza Weronika Konieczna, koordynator projektu.

Ekspozycja prezentowana będzie w Centrum Historii Zajezdnia od 21 kwietnia do 4 czerwca. Jej współorganizatorem jest wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych, a partnerem Studio Filmowe Kadr.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ