Głogowscy policjanci udaremnili próbę oszustwa metodą „na wnuczka”

policja.jpg

Policjanci Wydziału Kryminalnego z Głogowa zatrzymali 34–letniego mężczyznę, który podając się za osobę przysłaną przez rzekomego „wnuczka” usiłował wyłudzić od 72–letniej kobiety kwotę 8000 euro. Mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 8. Został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.

Do zatrzymania doszło w dniu 3 kwietnia 2017 r. Sprawcy posłużyli się tradycyjnie, znaną już metodą „na wnuczka”. 72–letnia mieszkanka Głogowa odebrała telefon od osoby, która przedstawiła się jej jako wnuczka. Fałszywa „wnuczka” twierdziła, że spowodowała wypadek na terenie Berlina i musi wpłacić poręczenie majątkowe oraz, że potrzebuje kwoty 8000 euro. Prowadziła rozmowę tak aby zdobyć zaufanie starszej osoby. Aby uwiarygodnić siebie i zdarzenie do rozmowy włączył się również fałszywy niemiecki „policjant”, który potwierdził zdarzenie. Po pieniądze w gotówce, miał się zgłosić kurier, rzekomo wysłany przez fałszywą „wnuczkę”.

Być może oszuści zdołali by wyłudzić pieniądze, gdyby nie przytomność umysłu i szybka reakcja 30–letniego głogowianina, który przebywał w mieszkaniu i słyszał rozmowę. Od razu zorientował się, że może to być próba wyłudzenia pieniędzy przez oszustów. Skontaktował się z policją i opisał sytuację. Jego pomoc okazała się bardzo cenna. Kurier, który zjawił się po pieniądze wpadł w przygotowaną przez funkcjonariuszy pułapkę i został zatrzymany.
Policjanci ustalili, że próba oszustwa w Głogowie nie była jedynym jego przestępstwem tego typu. Mężczyzna ma na koncie jeszcze inne wyłudzenia i usiłowania wyłudzeń. Policjanci z Głogowa oraz innych jednostek policji wyjaśniają zakres i skalę jego działalności.
Za przestępstwa, których się dopuścił grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Na wniosek policji i prokuratury sąd aresztował podejrzanego na okres 3 miesięcy.
POLICJANCI PRZYPOMINAJĄ

SENIORZE PAMIĘTAJ O 4 ZASADACH BEZPIECZNEGO DOLNOŚLĄZAKA:

  • Nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie
  • Nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego
  • Zadzwoń do bliskich i zapytaj czy faktycznie potrzebują pomocy
  • O próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję
  • Źródło: KPP w Głogowie
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ