Szewcy na Scenie Kameralnej pokażą czym się kończy zdobycie władzy

MP Szewcy na Scenie Kameralnej

Stanisław Melski na chwilę wrócił do Wrocławia. Wspólnie z aktorami Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie występuje w Szewcach Stanisława Ignacego Witkiewicza. Tylko przez trzy dni wrocławianie będą mogli zobaczyć rewelacyjnego Melskiego w roli majstra szewskiego.

Szewców Witkacy napisał w 1936 roku, tekst jest wciąż żywy, sytuacje aktualne zarówno społeczne jak i polityczne. Czyżby nasze instynkty i mechanizmy zachowania nie zmieniały się? Stanisław Melski, który jest reżyserem Szewców, pokazuje, że rewolucje nie przynoszą rezultatu, ponieważ, ci którzy zdobywają władzę, nie umieją rządzić i nie wiedzą jak rządzić, wobec czego robią to samo co poprzednicy, tylko gorzej.

W Szewcach, Witkacy robi prawdziwe eksperymenty językowe, to znaczy obala tradycyjny podział na język charakteryzujący daną grupę. Chłopi jak chłopi, inteligenci jak inteligenci. A majster szewski (Stanisław Melski) mówi filozoficznymi fragmentami łącząc z typowym prostackim żargonem. Powstaje z tego językowa mieszanka, traktatowo-filozoficzno-szewska.

To naprawdę ciekawe przeżycie i warto wrócić do Witkacego, warto zobaczyć Polaków ze Lwowa, którzy, jak powiedział Melski, są ambasadorem polskości na Ukrainie.

Publiczność poznała również dyrektora Teatru Ludowego we Lwowie, Zbigniewa Chrzanowskiego, który wspomniał o początkach teatru, mówił, że jego nauczyciel powołał skromne Towarzystwo Teatralne, które już 60-ty rok stara się dotrzymać tym tradycjom, z których Lwów słynął.

Tym teatralnym tradycjom Schillera, Horzycy, Pawlikowskiego. Staramy się ożywić nasze tradycje, staramy się trwać. Za rok będziemy obchodzili 60-lecie. To kawał czasu, to historia i nasze życie. To nasz życiorys we Lwowie, niełatwy, trudny ale również bogaty w doświadczenia i pozwalający nam jednak tworzyć i działać.

MP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ