Burmistrz zarządził trzydniową żałobę

Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz zarządził trzydniową żałobę w związku z katastrofą budowlaną, do jakiej doszło w sobotę, 8 kwietnia. W wyniku zawalenia się kamienicy przy ul. Krasickiego zginęło 6 osób, wśród nich dwoje dzieci. Cztery są ranne i przebywają w szpitalach w Świebodzicach, Świdnicy i Wrocławiu. Stan jednej osoby jest ciężki, ma obrażenia wielonarządowe, w tym głowy. Cztery osoby nie odniosły żadnych obrażeń, ponieważ przebywały poza domem.

Żałoba potrwa od niedzieli, 9 do wtorku, 11 kwietnia. W tym czasie odwołane są wszelkie wydarzenia kulturalne, a flagi z czarnym kirem opuszczone zostały do połowy masztu.

Tragedia wydarzyła się w sobotę przed godz. 9:00. Okoliczni mieszkańcy usłyszeli potężny wybuch. Siła była tak wielka, że zniszczyła niemal cały, dwukondygnacyjny budynek. Zamieszkiwało w nim 6 rodzin, jedna w chwili wybuchu znajdowała się na szczęście poza domem.

Akcja ratunkowa trwała dobę, zakończyła się w niedzielę, 9 kwietnia, o godz. 7:00 rano. Strażacy przeszukali całe gruzowisko i z całą pewnością stwierdzili, że nie ma już pod nim żadnych osób.

W sobotę po godz. 21. miejsce katastrofy odwiedziła Premier RP Beata Szydło oraz Minister Spraw Wewnętrznych Mariusz Błaszczak. Pani premier dziękowała służbom za ofiarną akcję ratunkową oraz władzom miasta za sprawną koordynację sytuacji i natychmiastową pomoc dla osób poszkodowanych i ewakuowanych z okolicznych budynków.

– Składam najgłębsze wyrazy współczucia bliskim ofiar, deklarują wszelką pomoc dla gminy w związku z tą tragiczną sytuacją. Podjęłam decyzje o przyznaniu specjalnych rent dla dzieci, które zostały osierocone – mówiła w Świebodzicach szefowa rządu.

Minister Błaszczak także podziękował ratownikom za ofiarną służbę i bezinteresowne niesienie pomocy przez wiele godzin.

Przypomnijmy, że w akcji ratowniczej brało udział ponad 250 ratowników z całego województwa, a także jednostki specjalistyczne z psami poszukiwawczymi z Łodzi i Jastrzębia Zdroju. Akcję koordynował obecny na miejscu wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Miejsca zdarzenia nie opuszczał niemal przez całą dobę burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

– Wszystkie rodziny, które straciły bliskich i dach nad głową, są objęte pomocą psychologiczną, a także materialną, w poniedziałek rozpocznie się wypłacanie pierwszego wsparcia finansowego w kwocie 6.000 zł na rodzinę. Dla wszystkich rodzin przygotujemy mieszkania zastępcze, w Ośrodku Pomocy Społecznej już w dniu katastrofy rozpoczęła się zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy. Każdy, kto chciałby wspomóc dotkniętych tragedią mieszkańców naszego miasta, proszony jest o kontakt z OPS-em – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Wszyscy objęci są pomocą psychologiczną, dodatkowo specjaliści z Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Świdnicy od poniedziałku, 10 kwietnia, na terenie każdej ze szkół w mieście będą udzielać pomocy psychologicznej uczniom, nauczycielom i rodzicom w związku z sobotnim wydarzeniem. Punkt pomocy dla wszystkich osób, potrzebujących wsparcia w związku z wydarzeniami, będzie także uruchomiony na terenie Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach.

W niedzielę, 9 kwietnia, została przywrócona dostawa wody i prądu na ul. Krasickiego, a decyzją sztabu kryzysowego i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wydano zgodę na powrót do swoich mieszkań lokatorów z ewakuowanych budynków. Należy stosować się do zaleceń obecnej na miejscu policji.

Powołano specjalną komisję ds. zbadania przyczyn katastrofy budowlanej. Na miejscu pracują obecnie śledczy z prokuratury. W najbliższych dniach zostaną przeprowadzone sekcje zwłok ofiar sobotniej tragedii.

Kondolencje rodzinom ofiar złożył także Prezydent RP Andrzej Duda.

źródło: swiebodzice.pl

Numery telefonów do OPS w sprawie przekazywania darów rzeczowych:

74 666 95 88, 666 95 83, 666 95 85, 666 99 28
w godzinach 7:30-15:30

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ