Mocne słowa Trumpa: Korea Północna szuka problemu

Peter-Serafinowicz-voice-dubbed-a-speach-by-Donald-Trump-with-a-cockney-accent.jpg
W ciągu ostatnich dni gorąco zrobiło się na linii USA-Korea Północna. W sobotę z Singapuru Stany Zjednoczone wysłały w kierunku Korei Północnej grupę bojową marynarki wojennej. Rzecznik MSZ azjatyckiego państwa zapowiedział, ze „USA poniosą całkowitą odpowiedzialność za katastrofalne w skutkach konsekwencje działań”. Trump odpowiedział na te słowa w sposób zdecydowany na Twitterze.

W minioną środę Korea Północna wystrzeliła w morze pocisk balistyczny średniego zasięgu, który pokonał odległość 60 kilometrów. Był to kolejny element coraz intensywniejszego programu zbrojeniowego Pjongjangu, który skrytykowała mocno Japonia oraz Korea Południowa. Koreańczycy z południa półwyspu powiedzieli, że ta próba jest wyzwaniem dla Rady Bezpieczeństwa ONZ i istotnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

W sobotę Stany Zjednoczone podjęły decyzję o wysłaniu w kierunku Korei Północnej z Singapuru grupy bojowej marynarki wojennej, w skład której wszedł lotniskowiec USS Carl Vinson oraz kilka niszczycieli i krążowników rakietowych. Ten manewr spotkał się z natychmiastową reakcją Pjongjangu. Rzecznik północnokoreańskiego MSZ ostrzegł, że „jeśli Stany Zjednoczone odważą się na działania zbrojne, polegające na ataku wyprzedzającym i likwidacji kwatery głównej naszych wojsk, to Korea Północna jest gotowa na reakcję na każdy rodzaj wojny”.

Rzecznik resortu spraw wewnętrznych KRL-D dodał, że „USA poniosą całkowitą odpowiedzialność za katastrofalne w skutkach konsekwencje działań”. Temat Korei Północnej skomentował kilka godzin później Donald Trump – jakby było inaczej – za pośrednictwem Twittera. Odniósł się do ubiegłotygodniowej rozmowy z przywódca Chin, Xi Jinpingiem, w której istotne miejsce zajęła sprawa wzajemnych relacji USA i Chin, zarówno w zakresie relacji handlowych, jak i wspólnych dążeń do pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

„Wyjaśniłem prezydentowi Chin, że umowa handlowa ze Stanami Zjednoczonymi będzie o wiele korzystniejsza, jeśli Chiny rozwiążą północnokoreański problem!” – napisał na Twitterze Trump, po czym dodał: „Korea Północna szuka problemu. Jeśli Chiny zdecydują się pomóc, będzie wspaniale. Jeśli nie, rozwiążemy ten problem bez nich”.

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ