Mieszkańcy Wrocławia chcą inwestycji, które ułatwią im życie w mieście, mówią wrocławscy aktywiści

MP Medeksza, Nowotarski, Filar, Zienkiewicz

Wrocławscy aktywiści skupieni w miejskich ruchach opracowali Diagnozę Wrocławia, z której wynika, iż ciągle gonimy czołówkę polskich bogatych miast pod względem gospodarczym, demograficznym i społecznym. Jak mówi Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania m. Wrocławia (TUM) specjalnie na potrzeby ruchów miejskich opracowano ranking strategicznych przedsięwzięć a także prognoz miasta. Ranking uwzględnia klasyfikację usieciowienia miast w globalnej gospodarce na podstawie intensywności występowania zaawansowanych usług biznesowych (m.in. finansowych, księgowych, consultingowych, prawniczych, reklamowych).

Przemysław Filar TUM

Poza transportem publicznym, o którym mówimy już od lat, chcemy skupić się na ekologii i rewitalizacji śródmieścia. Chodzi o to, aby mieszkańcy mieli czyste powietrze i wyremontowane kamienice. Był sztandarowy program prezydenta Dutkiewicza 100 kamienic ale on nigdy nie został zrealizowany. Według naszych szacunków remont jednej kamienicy wynosi 1 mln.zł a koszt podłączenia kamienicy do elektrociepłowni tylko 300 tys.zł, to są środki na które z pewnością nas stać. Wrocławianie chcą miasta zielonego i wyremontowanego. Tak naprawdę potrzebny jest konsensus wszystkich środowisk we Wrocławiu. Środowisk samorządowych i politycznych, mieszkańców i Rad Osiedli, także wielkiego biznesu związanego z energetyką, bo musimy zlikwidować piece, smog. A tylko razem tego dokonamy.

Aleksandra Zienkiewicz ze Stowarzyszenia Miasto Drzew

Obraz Wrocławia, który wyłania się z naszej diagnozy niepokoi. Jesteśmy średnio rozwijającym się miastem. W regionie najszybciej ale w Polsce wciąż w ogonie miast, za Krakowem i daleko za Warszawą. Niepokoi demografia z tym, że poprawiają ją emigranci, szczególnie z Ukrainy. W Diagnozie społecznej sprawdziliśmy jakość życia i według wskazań samych wrocławian, Władze Wrocławia powinni skupić się na trzech obszarach. Na ekologii (w tym powietrze i zieleń) na rewitalizacji zdegradowanych obszarów i transporcie publicznym.

Jakub Nowotarski Akcja Miasto

Według mieszkańców wrocławianie oczekują zmiany wizji rozwoju. Zamiast inwestować w wielkie projekty, przełożymy wajchę na inwestycję dla mieszkańców, np. w zieleń, rewitalizację osiedli czy poprawę jakości transportu publicznego.

We Wrocławiu znajduje się około 6 tys. kamienic, które przy obecnych nakładach zostaną zrewitalizowane za 800 lat. Do tego, mają trudną sytuację ze względu na formy własności. Ale ten problem, jeśli miasto zechce jest do rozwiązania. Z Diagnozy Społecznej jasno wynika, że mieszkańcy mają dość wielkich inwestycji, chcą szybkich i skutecznych zmian, zwłaszcza polepszeniu jakości życia.

Łukasz Medeksza koordynator Społecznego Foresight Wrocław 2056

Wspólnie pracujemy nad nową strategią Wrocławia, już w czerwcu będzie gotowa, wtedy też przejdziemy w fazę konsultacji społecznych z mieszkańcami.

Według Diagnozy Społecznej, Wrocław jest high sufficiency, i takich podobnych miast w Europie jest 41. Specjalnie nie mają się czym chwalić wrocławskie uniwersytety, bowiem tylko siedem publikacji naliczono w prestiżowym Nature i Science, a według rankingu najlepszych uniwersytetów – wrocławski, na 1000 badanych, ma 890 pozycję. Wyprzedził nas Uniwersytet Warszawski 45 publikacji (449) i 4 publikacje Toruński (888).

MP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ