Opinia Ministra Glińskiego jest, co zrobi Marszałek Przybylski?

MP Cezary Morawski

Minister Kultury, prof. Piotr Gliński po trzech ustawowych miesiącach przesłał Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego Cezaremu Przybylskiemu negatywną opinię, w sprawie odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego.

Według oceny ministra, żaden z opisanych przez marszałka punków przeciwko zwolnieniu Morawskiego, nie spełnia kryteriów, które bez skutków prawnych pozwalają zwolnić obecnego dyrektora. Tymczasem z pisma Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego wynika, że Marszałek musiał napisać coś czego w ogóle nie było, bowiem w ostatnim akapicie na pierwszej stronie odpowiedzi Minister Gliński pisze: “organizator, (czyli Marszałek) chcąc odwołać dyrektora instytucji kultury powołanego na czas określony, powinien uzasadnić swoją decyzję tak, aby wykazać faktyczne zajście istotnych przyczyn odwołania, spełniających przesłankę ustawową.

Analiza dostarczonego materiału nie pozwala stwierdzić, że dyrektor Cezary Morawski – poprzez rzekomy brak realizacji programu kadencyjnego – “odstąpił od realizacji umowy określającej warunki organizacyjno-finansowe oraz program działania Teatru Polskiego we Wrocławiu, a tym samym, że zamiar odwołania dyrektora znajduje oparcie w przepisach prawa”.

Dyskusja w najbliższym czasie zapewne będzie gorąca. Przypominamy, że problem powstał jeszcze we wrześniu 2016 roku, kiedy Morawski obejmował teatr. Od tego momentu zaczęły się protesty i sabotowanie pracy wśród niewielkiej ale bardzo głośnej części aktorów. Inicjatywa Pracownicza – bo tak nazywa się kontestująca grupa – skutecznie blokowała inicjatywy nowego dyrektora, zamiast do pracy, chodzili protestować do urzędu, w końcu Marszałek Przybylski uwikłał się w spór, czego efektem było pismo do ministra.

Jak Marszałek wybrnie z niekomfortowej sytuacji pokaże najbliższy czas, na pewno razem z prawnikami będzie analizował odpowiedź ministra. Tymczasem Przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” Kazimierz Kimso zapowiedział, że 13 kwietnia 2017 r. o godz. 9.00 delegacja dolnośląskiej Solidarności przekaże Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego Panu Cezaremu Przybylskiemu pierwszą część zebranych podpisów popierających Apel Regionalnego Komitetu Protestacyjnego Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” ws. sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

MP

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Trzeba dać spokojnie pracować dyrektorowi Morawskiemu.Takie ciągłe szarpanie ze wszystkich stron nie pozwala mu na normalną organizację pracy. A Marszałek Województwa daje się wciągać buntownikom i ulegać zastraszaniu.Cezary Morawski pokazał, że mimo przeciwności daje radę. Jeśli zmienią Dyrektora.Ministerstwo Kultury wstrzyma dotację, a sytuacja awantur i burd zacznie się od początku.Czy tego chce Urząd ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ