Silesius 2017 dla Andrzeja Sosnowskiego

Michał Kobyliński, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons

Laureatem tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości został Andrzej Sosnowski. – To najwybitniejszy poeta jakiego mamy po roku ’89, innowator języka poetyckiego – uzasadniali jurorzy Silesiusa.

– Zmienił sposób pisania poezji proponując czytelnikom coś zupełnie nowego. Jego poetycki głos odbił się znacznie u młodych poetów i to wciąż trwa. Każda jego nowa książka poetycka wyczerpywała pewne sposoby pisania, z każdą książką podnosił sobie poprzeczkę. Gdzieś w jego twórczości pobrzmiewa pytanie o możliwości wyrażenia językiem tego, co czujemy. Oczywiście okazuje się to niemożliwością – podkreślali jurorzy.
Andrzej Sosnowski urodził się 29 maja 1959 roku. To jeden z najwybitnieszych polskich poetów współczesnych, uznany tłumacz oraz pracownik redakcji „Literatury na Świecie”. Tłumaczył takich twórców jak Ezra Pound, John Ashbery, John Cage czy Elizabeth Bishop. Sosnowski jest ponadto laureatem m.in. Nagrody Kazimiery Iłłakowiczówny (1992), Kościelskich (1997), czy Nagrody Literackiej Gdynia (specjalne wyróżnienie, 2011). Mieszka w Warszawie. Jest też laureatem Silesiusa w kategorii książka roku. Nagrodę otrzymał w roku 2008 za tom „Po tęczy”. Teraz wyróżniono go za całokształt twórczości, nagrodę w wysokości 100 tys. zł odbierze w maju podczas uroczystej gali.

Jury nominowało też autorów w kategorii Debiut, są to:

Radosław Jurczak za tom „Pamięć zewnętrzna” (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddz. Łódź),
Damian Kowal za tom „Najmniejsze przeboje z Tristan da Cunha” (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddz. Łódź),
Joanna Żabnicka za tom „Ogrodnicy z Marly” (WBPICiCAK w Poznaniu)

W kategorii Książka Roku nominowano siedmioro autorów:

Cezary Domarus „cargo, fracht” (Instytut Mikołowski)
Darek Foks „Wołyń Bourne’a” (Wydawnictwo Raymond Q)
Piotr Janicki „13 sztuk” (Fundacja Na Rzecz Kultury im. Tymoteusza Karpowicza)
Jerzy Kronhold „Skok w dal” (Wydawnictwo Literackie)
Jacek Podsiadło „Włos Bregueta” (WBPiCAK, Poznań)
Renata Senktas „Clarity” (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddz. Łódź)
Dariusz Suska „Ściszone nagle życie” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak)
– Cieszy mnie powrót dużych wydawnictw do wydawania poezji – mówi Justyna Sobolewska, jurorka Silesiusa. – Tak powinno być.
Niech nie martwią się ci, którzy wśród nominowanych nie znaleźli żadnych autorów z Dolnego Śląska. – Dariusz Suska może i ma w dowodzie warszawski adres zameldowania, ale w swoich wierszach wraca do Złotoryi z dzieciństwa, bo duszę ma dolnosląską – mówi dr Karol Maliszewski.
Z Dolnego Śląska, a dokładnie z Legnicy jest też Damian Kowal.
Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius funduje miasto Wrocław. Wynosi ona za całokształt twórczości – 100 tys. zł, za książkę roku – 50 tys. zł, za debiut roku – 20 tys. zł. Laureaci otrzymują też statuetki Silesiusa, wykonane przez Michała Staszczaka.

Źródło: Oficjalny Portal Miasta Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ